Tuto novelu podpořili poslanci zasedající ve Výboru pro obranu, v Bezpečnostním výboru a někteří další poslanci napříč sněmovnou. Za SPD se na této novele účastní čtyři poslanci.
Přiznám se, že nejsem nadšený, že takovou situaci, kterou vyvolaly jiné státy EU, vůbec musíme řešit, protože považuji naši dosavadní právní úpravu za velmi zdařilou a případné praxí vyvolané úpravy by šlo jistě řešit méně razantně. Ocitli jsme se ale v nezáviděníhodné situaci, kdy na nás EU tlačí odebrat některé zbraně našim občanům a vůbec zcela přepracovat náš léta dobře fungující systém nakládání se zbraněmi a střelivem. EU totiž pod rouškou boje proti terorismu zasáhla do oblasti, která měla zůstat v pravomoci České republiky. A to přijetím směrnice 2017/853 o kontrole nabývání a držení zbraní (revidující směrnici 91/477 a její pozdější úpravy), která prošla přes výslovný odpor České republiky, Maďarska a Slovenska. Tato směrnice by totiž svým přísným pojetím mohla narušit v současné době existující systém v České republice, který pokládám za zdařilý a potřebám ČR a jejích občanů naprosto vyhovující. Byli jsme však v EU přehlasováni, což potvrdil nedávný rozsudek Soudního dvora EU. Směrnice tedy platí i pro ČR spolu s povinností ji začlenit do našeho právního řádu, jinak se vystavujeme tučným pokutám zvyšujícím se na denní bázi. Bylo tedy vytvořeno řešení, že se náš zákon o zbraních přepracuje, ale vedle něj vznikne ještě jeden, který umožní sdružování ve střeleckých a branných spolcích, ve kterých jejich členové budou mít širší oprávnění než běžní držitelé zbrojních průkazů podle novelizovaného zákona o zbraních.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV