„Návštěvníci se tu ocitnou nejen v půvabné krajině, ale dostanou také příležitost setkat se tu se staletí starými řemesly, souvisejícími se sklářskou výrobou. Pro mnoho z nich to znamená překvapení, protože za mnoho let, kdy se o sklářství téměř nemluvilo, se domnívali, že se jedná o u nás mrtvá řemesla. A právě v Lužických horách se na vlastní oči mohou přesvědčit o opaku,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Město sklářské tradice a křišťálových lustrů – to je Kamenický Šenov. Dodnes v něm působí řada významných skláren, například Preciosa nebo nejstarší huť v Evropě Chřibská. Za návštěvu stojí Sklářské muzeum, které krom stálých expozic nabízí kolekci křišťálových lustrů.
Nedaleko Kamenického Šenova je Panská skála, kterou tvoří 15 metrů dlouhé čedičové sloupy připomínající varhany. Z jejího vrcholu je výhled do okolí Kamenického Šenova, České Kamenice a na lesnaté kopce Českého Švýcarska. Natáčela se na ní například populární česká pohádka Pyšná princezna z roku 1952.
Romantické Pavlínino údolí je 3,5 kilometru dlouhé kaňonovité údolí. Vede jím turistická stezka, na jejímž konci stojí Grieselův rybník, kterému se dříve říkalo také Pavlínino jezero. Zalesněné hluboké Kyjevské údolí, které je na obou stranách vroubené mohutnými pískovcovými skalami, je vyhledávaným cílem horolezců.
Největší pískovcové údolí v Evropě, jímž jsou Pekelné doly, se nachází blízko Máchova jezera. Unikátní jeskyně vznikly v 18. století hloubením písku pro továrny hraběte Kinského na výrobu zrcadel. Přilehlá budova kdysi v minulosti sloužila jako brusírna.
Společně Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem je Nový Bor bránou do Lužických hor. Od poloviny 18. století město představuje tradiční sklářskou výrobu. Na hlavním náměstí Míru lze navštívit barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie a Sklářské muzeum.
S mnoha příběhy a pověstmi je spojeno poutní místo Modlivý důl u Svojkova s unikátní skalní kaplí hluboce zaříznutou do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem.
Objevovat krásu Lužických hor lze i na sociálních sítích. Na Facebooku je to Region Liberec, stejně tak na Instagramu. Další rady a tipy, jak strávit ať už slunečný či deštivý podzimní den v Lužických horách jsou na jejich webových stránkách ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.