Vinklátová (SLK): Zimní Lužické hory vybízí k lyžování, procházkám i návštěvě skláren nebo pivovarů

25.12.2022 7:35 | Tisková zpráva

Lužické hory jsou neobjeveným klenotem pohraničí, který v sobě skrývá mnohé. Na své si přijdou sportovci, umělci, ale i fanoušci dobrého piva.

Vinklátová (SLK): Zimní Lužické hory vybízí k lyžování, procházkám i návštěvě skláren nebo pivovarů
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

„Krajina Lužických hor je krásná nejen od jara do podzimu, ale nabízí také mnoho možností a příležitostí návštěvníkům a milovníkům zimních sportů v zimních měsících. Je tu také řada možností k poznávání místních řemeslných tradic,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje hned několik tratí, které zájemce provedou Lužickými horami. Menší okruh vede přes louky pod Zeleným vrchem o délce zhruba tři kilometry. Z něj se při dobrém počasí otevírají výhledy na vrchol Klíč i město Cvikov. Pro opravdové nadšence je vhodná trasa vedoucí na Lužickou magistrálu. V ulici K Rybníčku se nachází výchozí místo pro stopu obkružující vrch Kamenitý, pokračující směrem na Milštejn, až na rozcestí k Lužické magistrále

K nenáročné zimní procházce vybízí vrchol Luž. Znělcová hora Luž je se svou výškou 793 m. n. m. nejvyšším vrcholem celého masivu Lužických hor, který tvoří skupina rozmanitých kopců táhnoucích se od České Kamenice až k Hrádku nad Nisou. Na samém vrcholu stála v minulosti horská chata, která byla v roce 2020 přestavěna na unikátní rozhlednu.

Kdo ale zimním sportům příliš neholduje, může ho zaujmout třeba Sklářské muzeum v Novém Boru. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Vystaveny jsou nejen nové přírůstky ve sbírce, ale i exponáty, které byly dosud veřejnosti ukryty v depozitářích.

Za prohlídku stojí i Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole, nejstarší svého druhu v Evropě, nebo firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Zimní období vyzývá také k poznání jednoho z fenoménů Lužických hor – Pivní stezky, která propojila devět místních řemeslných pivovarů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Rozhořčení občanů má reálný základ

14:07 Michálek (Piráti): Rozhořčení občanů má reálný základ

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny 15. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostech, s…