Smysl státu je v jeho přímé zodpovědnosti občanům, ne tak za zajištění jejich zisků ale jejich práv a svobod a přístupu k základním potřebám k přežití.
Z toho vyplývá, že nad hospodařením s ovzduším, vodou, ornou půdou a energiemi by měl mít stát kontrolu do té míry aby mohl zasáhnout kdykoli by byl ohroženo právo obyvatel na přístup k těmto základním, životním potřebám. Nad ostatním ať si svobodně vládne volný trh s minimem regulací.To by se mělo nakonec odrážet i v daních. Základní suroviny mouka, mléko, luštěniny atp. by měly být daněny minimálně, daň by se měla přenést na hotové zpracované potraviny a další zbytné zboží.
Je smutné, že model státu vlastněného nadnárodními korporacemi, je běžný v rovníkové Africe ale tady bychom si to snad mohli uhlídat.
Vodu musí mít stát pod kontrolou
Proto jako Patrioti budeme prosazovat stejný model jako v Berlíně kde v roce 2007 vznikla občanská iniciativa, která si dala za cíl rekomunalizaci zásobování vodou. Zorganizovali kampaň, která postupně sílila a zvyšovala tlak na politiky, soudně vyžadovali zveřejnění celé smlouvy. Představitelé města se bránili, že by to představovalo vyzrazení obchodního tajemství.
Ale někdo se našel, kdo smlouvu poskytl tisku a tisk plnil svou funkci a smlouvu otiskl a ukázalo se, jak je pro město nevýhodná, a už nebylo co tajit. Zároveň kampaň sebrala 280.000 hlasů pro vyvolání referenda, které v roce 2011 přineslo 660.000 hlasů pro deprivatizaci.
Vystupňovaný tlak nakonec město donutil smlouvy vypovědět a zpětně vykoupit vodárny. Spotřebitelům byly během roku 2013 vráceny poplatky za vodu ve výši 60 milionů euro, což se rovná 15 % snížení ceny, které se drží i v dalších letech. Ano, je to poněkud jiný způsob hospodaření s veřejnými prostředky, než na jaký jsme zvyklí u nás, ale ani v Německu to nejde bez tlaku zdola.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV