Vyhnánek: V rámci rekonstrukce Průmyslového paláce začala renovace unikátních věžních hodin

10.06.2022 13:57 | Tisková zpráva

Na renovaci historických prvků Průmyslového paláce Praha spolupracuje s tradičními českými firmami. Kromě záchrany skleněných vitráží přichází na řadu i restaurování věžních hodin. Jejich obnovu zajišťuje renomovaná rodinná firma L. Hainz s tradicí, sahající do roku 1836. Firma se mimo jiné stará o chod stovek hodin na veřejných budovách v Praze i celé České republice.

Vyhnánek: V rámci rekonstrukce Průmyslového paláce začala renovace unikátních věžních hodin
Foto: repro/prahatv.eu
Popisek: Pavel Vyhnánek

„Považuji za podstatné, že se na záchraně historické hodnoty Průmyslového paláce podílí malé české firmy udržující kvalitu a tradici původních řemesel. Samotný příběh hodinářské rodiny firmy L. Hainz je fascinující. Díky jejich kumštu se na Výstavišti opět rozezní cimbály v hodinové věži, jejichž zvuk neodmyslitelně patří ke koloritu pražského Výstaviště,“ komentuje obnovu Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu, který má areál Výstaviště Praha na starosti.

Náročná rekonstrukce Průmyslového paláce trvá již několik měsíců a nyní přišla řada i na hodiny. Ty jsou součástí centrální věže – dominanty celého paláce. Ve spolupráci s horolezci byly postupně sňaty ciferníky, ručičky, zvonovinové cimbály i samotný hodinový stroj. Celé hodiny váží dohromady asi 450 kilogramů a kvůli jejich deinstalaci musela být rozebrána část podlahy věže. Veškeré součásti byly převezeny do dílny české rodinné firmy L. Hainz, která byla založena roku 1836 v pražských Holešovicích.

Hlavní město velmi dbá na to, aby oprava hodinového stroje byla provedena s maximálním důrazem na uvedení do původního stavu. Hlavní část mechanismu – hodinový stroj – získal v roce 1952 modrozelený nátěr. Ten hodináři odstranili, aby jej mohli natřít původní hnědou kladívkovou barvou. Při rekonstrukci v padesátých letech došlo k obměně ciferníků za skleněné. Ciferníky na věži Průmyslového paláce mají průměr asi 2,7 metru a patří mezi největší ciferníky v Praze.

Firma L. Hainz jim vrátí původní podobu v plechové formě se zlatými římskými čísly. Původní ručkové strojky firma zrestaurovala a natřela. Originální, časem a povětrnostními podmínkami poničené, ručičky vymění za nové, doplněné o tepané lilie, aby ladily k číselníkům. Dva historické zvonovinové cimbály, které odbíjejí každou čtvrthodinu a celou hodinu, dohromady váží 360 kg a pro dokonalé očištění projdou až pětidenní koupelí v kyselině citronové. Nedostanou ale žádnou povrchovou úpravu pro zachování co nejčistšího zvuku, který se tak lépe šíří po materiálu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.