Zachariaš (KSČM): Zrada zůstane zradou

28.09.2018 6:36 | Zprávy

Další osmičkové výročí klepe na dveře. Září roku 1938 znamenalo de facto konec Československa. Očekával jsem, že na rozdíl od událostí roku 1968 se budou někteří snažit otázku viny bagatelizovat. Nemýlil jsem se.

Zachariaš (KSČM): Zrada zůstane zradou
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Různí komentátoři se už stihli vyjádřit, že něco jako „Mnichovská zrada“ je nesmysl. Ti, kdož zradili, totiž nejsou v očích dnešního mainstreamu těmi správnými. Československo totiž neodepsal ani Sovětský svaz (na Putina lze vinu jen stěží svalit, neboť ještě nebyl na světě) ani Čína, ani nikdo, kdo by si dnes zasloužil opovržení. Ne, osud Československa zpečetili neochvějní „spojenci“ z Velké Británie a Francie. Ano, byl to konzervativní Neville Chamberlain a Édouard Daladier. Svůj klid vyměnili za obětování země, která přece od jejich hranic měla daleko. Co na tom, že Československo přišlo po Mnichovu o více než 40 tis. km čtverečních (třetina území) a na tomto území žilo téměř 5 milionů obyvatel.

Mimo asi 140 tisíc občanů (pro férovost je nutné dodat, že mezi nimi bylo asi 11 tis. německých antifašistů), kteří raději před mírumilovnými Němci utekli do vnitrozemí, mnoho Čechoslováků zakusilo bezdůvodného hněvu rozvášněných německých okupantů. Ostatně už 27. září 1938 N. Chamberlain pronesl slova: „Jak je to hrozné, fantastické, neuvěřitelné, mají-li Britové připravovat zákopy a zkoušet plynové masky v Anglii pro spor v daleké zemi a mezi lidem, o němž my nevíme nic. (...) A i kdybychom měli sebevětší sympatie s malým národem, proti němuž stojí veliký a mocný soused, nemůžeme jednat za všech okolností tak, abychom přivedli celou britskou říši do války prostě jen kvůli němu.“ To bylo předzvěstí, jak se věrní spojenci k Československu za pár dní postavili…

Věřím, že dojde i k připomenutí dodatku Mnichovské smlouvy, kde se Německo s Velkou Británií pasovalo do role nejdůležitějších států Evropy, neboť, jak stojí ve zmiňovaném dodatku: „My, německý Führer a kancléř a britský ministerský předseda, jsme dnes měli další schůzku a shodli jsme se v poznání, že otázka anglo-německých vztahů má prvořadou důležitost pro obě země a Evropu...“

Věřím, že všechno toto – a ještě mnohem více – bude připomenuto v desítkách hodin kontinuálního i speciálního vysílání veřejnoprávních i soukromých médií tak, jako tomu bylo s událostmi roku 68. A že bude připomenut také fakt, že toto rozhodnutí vedlo ve svém důsledku k 350 tisícům obětí Československa během války…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Vláda Petra Fialy nepodporuje dostatečně české firmy a živnostníky!

15:05 Rozvoral (SPD): Vláda Petra Fialy nepodporuje dostatečně české firmy a živnostníky!

Současná, dnes již čtyřkoaliční vláda, v čele s premiérem Petrem Fialou dovrší tento rok své vládnut…