Zahradil (ODS): Chybná politická rozhodnutí mohou vyvolat neblahé důsledky i po desetiletích

09.10.2023 8:19 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důsledkům pokusu Západu o export demokracie do Afghánistánu

Zahradil (ODS): Chybná politická rozhodnutí mohou vyvolat neblahé důsledky i po desetiletích
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Jestli se dá něco označit za historické selhání epických rozměrů, tak je to pokus Západu o export demokracie do Afghánistánu (na němž jsme se také podíleli). Tento pokus mj. stál během dvaceti let Západ životy více než 3500 vojáků a utopilo se v něm něco okolo 2,5 bilionu USD.

Výsledek? V zemi dnes opět vládne radikální islamistické hnutí Tálibán, které se ovšem celkem úspěšně klaní před mocnou sousedící Čínou (ta nedávno jmenovala do Afghánistánu svého plnohodnotného velvyslance, což je světové unikum, protože po nástupu Tálibánu to ještě nikdo jiný neudělal). Ale na tom nedosti.

Na právě proběhlém trans-himálajském regionálním fóru pravil tálibánský ministr zahraničí Muttaqi, že teroristické hrozby Číně jsou výzvou i pro ně samotné. Měl tím samozřejmě na mysli tzv. Islámské hnutí východního Turkestánu, které operuje z afghánského území a v ujgurské provincii Sin-Tiang podporuje separatistické protičínské nálady, které naopak Čína tvrdě potlačuje. Na to ihned zareagoval čínský ministr zahraničí Wang, který vyjádřil naději, že se Tálibánu podaří toto pro-ujgurské hnutí zcela eliminovat.

Takže abych to shrnul: Vyústěním dlouholetého západního úsilí o demokratizaci Afghánistánu byl návrat Tálibánu, který dnes mj. pomáhá Číně proti Ujgurům, kvůli nimž parlamenty evropských zemí přijímají protestní rezoluce o genocidě a uvalují sankce na čínské úředníky, na které Čína reaguje vlastními sankcemi vůči EU.

Výsledkem těchto sankcí je třeba zablokovaná ratifikace již podepsané investiční dohody mezi EU a Čínou. Neschválení této dohody zase znamená, že EU nemá právní rámec, v němž by mohla např. řešit otázku dumpingového dovozu čínských elektroaut do Evropy, a je tak nucena hrozit Číně obchodní válkou. Ta opět vyvolá jedině reciprocitu druhé strany a neprospěje nikomu.

Dokonalý paradox a zároveň case study, jak chybná politická rozhodnutí mohou vyvolat neblahé důsledky i po desetiletích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

20:07 Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích