Zveřejňuji třetí, závěrečnou část překladu článku Davida Goldmana "Sleepwalking Into War With China", kriticky reagující na cestu Nancy Pelosi na Tchajwan.
Originál článku ZDE.
CV Davida Goldmana ZDE.
Náměsíčný pochod do války s Čínou, část III. :
Skutečností je, že Čína má podél svého pobřeží silovou převahu. Komparativní analýzu vzájemných silových pozic jsem provedl už ve své knize z roku 2020. Stanfordská profesorka, která se zabývá strategií vojenského letectva, Oriana Skylar Mastro, loni napsala: „Čínská útočná výzbroj, včetně balistických a řízených střel, může zničit základny USA v západním Pacifiku v řádu dní. Poslední simulace, které provedl Pentagon spolu s RAND Corporation ukázaly, že vojenský střet mezi USA a Čínou o Tchajwan by nejspíš vyústil v porážku USA, zatímco Čína by byla schopna uskutečnit plnohodnotnou invazi v řádu dnů až týdnů.“
V roce 1997 mohl předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich ještě navštívit Tchajwan bez následků, ale USA tehdy také vypravily konvoj letadlových lodí do tchajwanského průlivu, zatímco Čína na to bezmocně hleděla. Dnes, s odhadovanými 1300 nejmodernějšími balistickými střelami by Čína mohla zničit americké letadlové lodě, jakož i letecké základny na Okinawě a Guamu. Je otázka, jak daleko od pobřeží je Čína schopna zasáhnout pohyblivou lod´, ale dubnové potopení lodi Moskva Ukrajinou s protilodní střelou by nás měla vést k opatrnosti při spoléhání se na čínskou neschopnost. Vždyt´Čína už vypravila vlastní kosmické zařízení na Měsíc.
Válka mezi Čínou a USA může být tou největší katastrofou, která kdy postihla lidstvo. Admirál James Stavridis ve svém thrilleru „2034“ (z letošního roku) popsal námořní konflikt, který vedl ke vzájemnému jadernému útoku - bez vítěze. Ekonomická válka mezi USA a Čínou by způsobila světovou depresi. Amerika dnes z Číny dováží za 700 miliard USD ročně - nejen spotřební elektroniku, ale také 90% antibiotik. Zmrazení obchodu mezi dvěma největšími ekonomikami by světu přineslo enormní strádání, i bez jediného výstřelu.
Je v naší moci udržet na Tchajwanu status quo. Čína ví, že cena za invazi by byla hrozná. Zatím je Tchajwan slepicí, která snáší pevninské Číně zlatá vejce. Tchajwanský export na pevninu představuje 45% jeho HDP. Tchajwanští inženýři budují čínský čipový průmysl. USA se mohou vyhnout akcím, které by povzbuzovaly tchajwanskou suverenitu a zároveň jasně ukázat, že čínské použití síly by bylo nepřijatelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV