Ukrajina prohlásila, že ruské rakety, odpálené z Černého moře, přeletěly nad územím Moldovy a Rumunska (členský stát NATO, které by tudíž mělo reagovat). Rumunsko vzápětí prohlásilo, že žádné ruské rakety jeho vzdušným prostorem neprolétly (takže NATO nijak reagovat nemusí).
Je celkem jedno, co z toho je pravda. Jde o to, že tato zdánlivě drobná causa je důkazem probíhající “infoválky”, cílené manipulace s informacemi, jejich pozdržování či úprav - a že se toho dopouštějí VŠECHNY zúčastněné strany. Představy o nějakém factcheckingu přímo v místě bojů jsou nereálné, data jsou klasifikovaná a nikdo nic věrohodně ověřit nemůže.
Jinak by stálo za to podrobněji zkoumat rumunsko-ukrajinské vztahy, které rozhodně nejsou bezproblémové. Přitom Rumunsko má s Ukrajinou druhé nejdelší hranice ze čtyř zemí EU, které s ní sousedí: 531 km (Polsko 535 km, Maďarsko 130 km, Slovensko 90 km). Navíc Rumunsko přímo sousedí s dalším horkým bramborem regionu - Moldovou, s níž je historicky svázáno a která je Ruskem částečně okupována.
Rumunsko je zkrátka v tomto konfliktu jednou z klíčových zemí. Na rozdíl od Polska nebo Maďarska se o tom ale skoro nepíše.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV