Podle poslance ODS Jana Zahradníka zákon nebere v potaz potřeby šumavských obcí a jejich obyvatel, ale ohrožuje i přírodu Šumavy. Před dopady zákona varuje i Antonín Schubert, starosta Modravy.
„Proti tomuto zákonu dlouhodobě vystupují šumavské obce, místní obyvatelé i oba kraje, na jejichž území se Národní park Šumava rozkládá. Mrzí mě, že Ministerstvo životního prostřední vyhovělo tlaku ekologických aktivistů a neposlouchalo občany, kteří na Šumavě skutečně žijí. Zákon, který si klade za cíl rozšířit bezzásahovou divočinu na většinu území Národního parku, významně ohrožuje přírodu na Šumavě, likviduje její schopnost akumulovat vodu a v neposlední řadě zabrání rozvoji šumavských obcí a zkomplikuje život jejich obyvatelům. To poslance ani aktivisty z měst nezajímá. I přes výsledky dnešního hlasování svůj boj nevzdáváme. Chci se sejít se senátory a předložit jim konkrétní argumenty, proč tento zákon odmítnout. Věřím, že horní komora Parlamentu chybu Sněmovny opraví,“ řekl Jan Zahradník.
„Zákon implementuje do území státní totalitu. Do území, které má se státním dirigismem bohatou negativní zkušenost. Vždyť od roku 1938 byla Šumava silně poškozována dopady státní totality. Nyní má být veškerá správa území předána do Správy národního parku, to znamená, že obce nebudou moci rozhodovat o své budoucnosti. Zákon se vůbec nevypořádává s existencí obcí na území národních parků a navíc omezuje pohyb lidí v samotných sídelních útvarech. Mrzí mě, že lidem, rodinám, které zde po generace žijí, nikdo nenaslouchá,“ zlobí se Antonín Schubert, starosta Modravy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV