Práva pracujících a střední třídy současná vláda dál oslabuje, přičemž zároveň klesá hodnota reálných mezd. V paritě kupní síly se stále nemůžeme rovnat starým členským zemím EU. „Firmy vyplácejí zaměstnancům různé mzdy v různých zemích. Naším cílem je toto změnit. Princip, že za stejnou práci máte stejné peníze platí nyní pouze u evropských poslanců a komisařů. Rozdělená Evropa nemá smysl,“ zdůraznil lídr Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek.
„Proč u nás neklesají ceny elektrické energie, když všude kolem klesají,“ ptá se také Lubomír Zaorálek. „Nefunguje trh, regulační úřad a stát mlčí, protože mu situace, stejně jako dodavatelům energie, vyhovuje. Jsme klientelistický stát. V žebříčku klientelistického kapitalismu jsme se umístili na druhém místě,“ přikládá vysvětlení Lubomír Zaorálek. Čeští miliardáři pomocí politického vlivu rozšiřují svůj majetek a podle ekonomického magazínu The Economist tvoří majetek pocházející z klientelistických vazeb 15 % HDP.
„Evropa bude držet pohromadě jedině za předpokladu, že bude probíhat sociální integrace a zmenší se rozdíly mezi zeměmi a budeme posilovat práva zaměstnanců. Naše vláda dělá pravý opak,“ uzavírá Zaorálek.
Zástupkyně hnutí Budoucnost na kandidátce Sociální demokracie Klára Školníková ilustrovala problematiku na konkrétním příkladě pracovníků online platforem. „Dohled nad pracovníkem má algoritmus, nikoliv osoba. Na základě programu proto můžete být propuštěni. Přitom kritéria pro hodnocení jsou nejasná a často i neférová. Zákazníci, kteří práci hodnotí, netuší, že jakékoliv jiné než nejvyšší hodnocení způsobuje srážky z odměny. Navíc se nezohledňuje dostupnost zákazníka nebo jiné překážky,“ uvádí Školníková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV