Tři argumenty proti:
Rozhodnutí vychází z neznalosti fungování EU a Lisabonské smlouvy
Tvrdit, že Evropský parlament hraje ve fungování Evropské unie méně významnou roli, než jakou hrají národní parlamenty ve fungování členských státu, ukazuje na základní neznalost Lisabonské smlouvy. Více jak 80 procent evropské legislativy ovlivňuje legislativu národní a ta je z velké části ovlivněna politikou a sílou jednotlivých frakcí. To může i do budoucna přinést větší roztříštěnost Evropské unie a de facto snížení její akceschopnosti.
Rozhodnutí je nesystémové
Pokud Nejvyšší správní soud rozhodl dle principu významnosti, musí brzo dojít k názoru, že pětiprocentní hranici je nutné změnit i u voleb do krajů a městských zastupitelstev nebo zrušit volební obvod Karlovarský kraj při volbách do Poslanecké sněmovny, když kandidátovi nezaručuje zisk mandátu ani překročení 12ti procentní hranice, zatímco v Praze stačí k zisku mandátu 3 procenta.
Rozhodnutí pustí k moci neonacisty a neofašisty
Je více než jasné, že současné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude mít za následek, že příště volby umožní vstup do Evropského parlamentu neofašistům a neonacistům, jako tomu je v případě zrušení pětiprocentní klausule v Německu. Tam to mělo za následek, že do Evropského parlamentu se dostalo vedle neonacistů i řada bizarních stran, hnutí a exotů jako Zdarma Voliči nebo Die Partai.
Europoslanec Tomáš Zdechovský proto věří, že Ústavní soud pětiprocentní klausuli pro vstup do Evropského parlamentu nezruší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Zdechovský - profil