Třeba zprávy o tom, že Evropa má problém s ilegální migrací ve Středozemním moři už může po „krizovém“ roce 2015 jen stěží někoho překvapit. Neznamená to však, že bychom tomu měli přestat věnovat pozornost.
Právě naopak. Počet lidí pokoušejících se dostat středomořskou cestou do Evropy, začíná opět stoupat. Brát na lehkou váhu hrozbu opakování osm let starých událostí rozhodně není na místě.
Nárůst migrace
Všichni máme v stále v živé paměti dobu, kdy se příchod příliš mnoha běženců vymkl Evropě z rukou. Ve zmíněném kritickém roce přišel do Evropy přes Středozemní moře více než jeden milion lidí. O rok později, v roce 2016 už to bylo „pouze“ 373 tisíc (ZDE).
Stalo se tak zejména díky dohodě EU s Tureckem, které se zavázalo k tomu, že bude výměnou za finanční podporu potírat nelegální migraci. Od té doby číslo několik let neustále klesalo až na 95 tisíc osob v roce 2020, kdy celý svět řešil především pandemii nemoci covid-19. Poté ale začaly roční počty příchozích migrantů pomalu, ale významným způsobem opět stoupat.
Zatímco v roce 2022 bylo zaznamenáno 159 tisíc případů ilegálních migrantů, letos na konci července to bylo už více než 110 tisíc. Z těchto 110 tisíc příchozích jich kolem 85 tisíc přišlo do Itálie. Největší zastoupení mají mezi příchozími lidé pocházející z Tuniska, Egypta a Bangladéše. Můžeme očekávat, že číslo za letošek bude podstatně vyšší než loni.
Řešení migrace ale nezáleží jen na samotné EU, resp. jejích členských státech. Předpokládá dobré vztahy se třetími zeměmi nacházejícími se v přilehlém sousedství Evropské unie, protože právě ony mohou při boji s ilegální migrací výrazně pomoci.
Dohoda s Tuniskem
Jistou naději na zlepšení tedy může přinést chystaná dohoda s Tuniskem, která má pomoci při potírání ilegální migrace. Nezanedbatelná část migrantů se totiž dostává do Evropy právě přes tento stát nacházející se zhruba uprostřed severní Afriky.
V tomto případě se naštěstí pro Evropu jedná o věc, na jejímž řešení mají eminentní zájem oba zúčastnění aktéři. S ilegální migrací se totiž nyní potýká i samotná severoafrická země. Význam této dohody může být podobný, jako v případě zmíněné dohody EU s Tureckem v roce 2016, díky níž se počet příchozích migrantů do Evropy výrazně snížil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV