Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen výboru pro vnitřní věci, uvádí: „Díky navrhovanému bezpečnostnímu vylepšení tohoto systému, bychom byli schopni prověřit 16 miliónů žádostí občanů třetích zemí o vízum do Schengenu oproti bezpečnostním záznamům v databázích EU o spáchaných zločinech nebo pohřešovaných osobách. Tato automatická kontrola by zaručila, že lidé využívající více identit nebudou mít šanci se do EU dostat.“
Vízový informační systém v současné chvíli propojuje velvyslanectví členských států mimo EU s pohraniční stráží na vnějších hranicích Schengenu. Slouží jako zdroj informací o žadatelích o krátkodobá víza a umožňuje identifikovat ty úspěšné při příjezdu.
Kromě propojení s ostatními informačními systémy by byl Vízový infomační systém rozšířen o nové záznamy a zpřístupněn více orgánům. Tomáš Zdechovský vysvětluje: „Dlouhodobá víza a povolení pobytu byla v minulosti zneužita k ilegálnímu překročení unijních hranic. Identifikace jejich držitelů na základě biometrických údajů zaznamenaných v jednotné databázi by uzavřela tuto cestu pro převaděče a ilegální migranty.“
„Pro pátrání o pohřešovaných osobách je také zásadní, aby policie, státní zástupci a Europol měli k dispozici všechny dostupné informace o cestujících do Schengenu. EU již připravuje systém Vstupu a výstupu zaznamenávající pohyb cestujících přes vnější hranice a databázi ETIAS, jež bude registrovat cestující z třetích zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost. Díky zpřístupnění otisků prstů, fotografie a informací z vízového formuláře budou mít tyto orgány o cestujících úplný obrázek,“ popisuje kroky, které EU podnikla v návaznosti na teroristické útoky v Evropě posledních let Tomáš Zdechovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV