Kvůli občanským nepokojům se na Kypru v letech 1963 - 1974 ztratilo přes 2000 lidí. Nalezením těl, identifikací a návratem ostatků příbuzným se zabývá tamní Výbor pro pátrání po zmizelých lidech, jehož provoz je ze 75 % financován Evropskou unií. Europoslanci z Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), se proto vydali na Kypr zkontrolovat dosavadní činnost.
„Situaci stále pohřešovaných osob na Kypru po místních občanských bojích vnímáme v europarlamentu velmi citlivě, protože se umíme vcítit do situace pozůstalých, kteří nevědí, co se jejich příbuznými stalo. Podobné zkušenosti velice často nechávají v rodinách hluboká traumata, kdy jediným lékem je alespoň nalezení těl a umožnění důstojného pohřbu,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se mise účastní a může poskytnout více podrobností.
Kyperský Výbor zmizelých osob vznikl až v roce 2006, kdy se zástupci kyperských Řeků a Turků dohodli na společném postupu při pátrání po masových hrobech, exhumacích a identifikacích osob pomocí DNA testů a antropologických výzkumů. Cíl najít 1510 těl kyperských Řeků a 492 kyperských Řeků se už podařilo naplnit zhruba z poloviny. Nalezeno totiž bylo 1224 těl, díky vzorkům krve od příbuzných experti identifikovali už 868 osob.
Česko by mohlo pomoci s financováním projektu
Evropská unie činnost Výboru podporuje na základě několika rezolucí, které požadují odškodnění pro rodiny pozůstalých. Investovala do něho mezi lety 2006 – 2018 částku 22,5 milionu EUR a kryje tak 75 % nákladů. Druhým největším donátorem je kyperská vláda s 2,8 miliony EUR. Na financování se ale podílejí i vlády Spojených států, Turecka, Holandska, Německa, Řecka, Irska nebo také Kuvajtu.
Proto se v nejbližší době obrátí Zdechovský i na české ministerstvo zahraničí s žádostí o alespoň symbolickou podporu tohoto humanitárního projektu, který pomáhá zahladit vzájemné nepřátelské vztahy mezi řeckou a tureckou komunitou, jež jsou od roku 1974 odděleny plotem. Na projekt už přispělo například 10 000 euro také Slovensko.
„Jsem rád, že se na evropské úrovni zabýváme i těmito tématy, nepřecházíme je a nezlehčujeme. Našim cílem musí být brzké sjednocení Kypru a tento projekt k němu určitě může výrazně napomoci,“ uzavírá Zdechovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV