Vyšetřování potvrdilo, že na Slovensku není dostatečná kontrola u případů, kdy o dotaci na stejný pozemek zažádá velký holding a malý zemědělec, kterému skutečně patří. Dále pak také to, že byly dotace pobírány třeba na parkoviště či hřbitovy, což není obhospodařovaná zemědělská plocha. O těchto podvodech psal zavražděný novinář Ján Kuciak.
„OLAF nyní potvrdil to, co jsme v kontrolním výboru říkali už dlouho. Na Slovensku byly zneužívány přímé zemědělské platby, kdy místo malých farmářů dotaci podvodem získal velký holding. Odhaleny byly i případy, kdy daňoví poplatníci přispívali na údajné pěstování zeleniny na betonových parkovištích nebo hřbitovech,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se jako koordinátor kontrolního výboru europarlamentu problematikou intenzivně zabývá už druhý mandát.
„OLAF nyní bude spolupracovat se slovenskými úřady, aby co nejrychleji odstranily odhalené systémové nesrovnalosti. V Evropském parlamentu jejich závěry také zohledníme při prosazování lepších registrů majitelů, kdy by měl být realizován návrh týkající se zákazu kradení zemědělské půdy vlastníkům a mechanismus na pomoc zemědělcům v boji proti organizovanému zločinu,“ doplňuje Zdechovský s tím, že ti, kteří podvody páchali, už z velké části nyní čelí na Slovensku trestním stíháním.
Pokud chce někdo získat zemědělské dotace, musí splnit určité minimální požadavky na počet obhospodařovaných hektarů půdy a na požadovanou částku, kdy uchazeči musí být aktivními zemědělci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV