Zdechovský (KDU-ČSL): Přestanou státy EU dělat svým přístupem k obraně ostudu?

18.11.2024 21:03 | Monitoring

Některé věci má smysl připomínat neustále, protože je přes naprostou zjevnost stále někteří neberou v potaz. Třeba to, že by se silná demokratická Evropa měla být schopná ubránit bez cizí pomoci.

Zdechovský (KDU-ČSL): Přestanou státy EU dělat svým přístupem k obraně ostudu?
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Tomáš Zdechovský v pořadu Partie na CNN Prima News.

Příliš dlouho se v Evropě spoléhalo na to, že za nás USA vyřeší naši obranu. Takový přístup se ale stal naprosto neudržitelným a volání po změně zaznívá nyní z více stran. Ve správný čas přišla pár dní před americkými volbami na veřejnost zpráva bývalého finského prezidenta jménem Sauli Niinistö o civilní a vojenské připravenosti Evropy (ZDE). Vyžádala si ji předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Probuzení z pasivity

Celkové vyznění zprávy by se dalo shrnout následovně: Evropská unie musí dát jasný signál Spojeným státům, že je připravena zaplatit svou cestu za vojenskou a civilní připravenost, jak prohlásil finský exprezident k nové zprávě na konci října. Podle této zprávy je také naléhavě zapotřebí, aby EU projevila mnohem aktivnější přístup. V souvislosti se svojí zprávou na dvě důležité věci: „Hrozby se nezastaví na našich hranicích, ale přecházejí mezi propojenými sektory naší ekonomiky.“

A k tomu dodal další důležitou věc: „Pokud neuděláme vše, co můžeme pro naši vlastní bezpečnost, nemůžeme očekávat, že to za nás udělají ostatní.“ Válka na Ukrajině také v plné nahotě ukázala značné mezery ve vojenských a obranných schopnostech Evropy. Podle odhadů Komise bude v příštím desetiletí potřeba asi 50 miliard eur, aby zůstala Evropa konkurenceschopná s globálními hráči, jako jsou USA a Čína.

Více peněz na evropskou bezpečnost

EU by též měla podle slov Niinistöa věnovat přibližně 20 % svého rozpočtu, v současné době v hodnotě kolem jednoho bilionu eur, během sedmi let pro větší bezpečnost a připravenost na krize. Některé snahy o nápravu už zde byly. Evropský program obranného průmyslu ve výši 1,5 miliardy eur, který Komise navrhla v březnu, byl ale kritizován za své nedostatečné zdroje.

Naději na změnu zaměření dává příští rok, až Unie navrhne úpravu svého sedmiletého rozpočtu. Současné dostupné finanční prostředky z rozpočtu EU na výdaje související s obranou nedosahují toho, co je dnes potřeba vzhledem k našemu strategickému kontextu. Ani samotné členské státy na tom přinejmenším donedávna nebyly zrovna nejlépe.

Velké rezervy v dodržování závazků

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: Novela zlepší dostupnost internetu, zejména v odlehlých oblastech

20:03 Ministr Vlček: Novela zlepší dostupnost internetu, zejména v odlehlých oblastech

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikacích, která přináší lepší ochra…