Ve středu 19. října se v Bruselu uskuteční významná Mezinárodní konference o způsobech potírání podvodů s tachometry pořádaná belgickým Car-passem, které se zúčastní zástupci všech 28 států EU a desítky dalších zemí.
Cílem je otevřít problematiku stáčení kilometrů na celoevropské úrovni, protože ročně se podvody se stáčením týkají až 30 % všech ojetých automobilů, kdy evropští spotřebitelé přichází o miliardy eur ročně.
Na konferenci vystoupí ministři belgické vlády, velvyslanci, představitelé Mezinárodní automobilové federace, europoslanci, kriminalisté i zástupci Evropské komise. Jednat se předně bude o možnostech celoevropského zavedení systému car-pass, který v Belgii funguje už 10 let a povedlo se díky němu snížit automobilovou kriminalitu na úplné minimum.
„Snížení najetých kilometrů u ojetých aut je technicky snadná a levná manipulace, kterou lze navýšit hodnotu auta až o tisíce EUR. Konferenci proto považuji za skutečně klíčovou pro další jednání o tématu na celoevropské úrovni, protože pokud nebudou kontroly zavedeny ve všech zemích, nemáme šanci tento boj s podvodníky vyhrát,“ říká jeden z hlavních řečníků europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se problematikou dlouhodobě zabývá.
„V současnosti je to např. v České republice tak, že se zde legalizuje až 40% stočených kilometrů u aut dovezených z ciziny, což opravdu není věc, kterou bychom se měli chlubit,“ doplňuje dopravní expert Robert Vacek z Autoklubu České republiky. „Konferenci podporuje i česká eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová, protože chápe nutnost spolupráce všech států v této oblasti,“ uzavírá Zdechovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV