Oba se shodli, že je to cesta ještě na dlouhou dobu, nicméně záměr celé iniciativy je velmi dobrý.
„Pana ředitele jsem seznámil s plány na větší ochranu Broumovských kostelů a přiblížil mu naši spolupráci s odborníky. Velmi ho zaujalo, že se nejedná pouze o unikátní historické památky, ale zároveň o chráněnou krajinnou oblast, ve které jsou objekty zasazeny,“ popisuje schůzku Zdechovský. „S panem Fontanim jsme se domluvili na zprostředkování kontaktů s odborníky UNESCO, kteří mají zápis nových památek v Evropě na starost, která bude v přípravě možné budoucí kandidatury rozhodujícím faktorem,“ dodal zástupce Královéhradeckého kraje v Bruselu René Příhoda, který se jednání také účastnil.
Broumovsko budou v Bruselu prezentovány opět v listopadu
V současnosti odborný tým včetně broumovského děkana Martina Lanžiho připravuje dokumentaci a podklady nejen pro zápis na seznam světového kulturního dědictví, ale také na seznam evropský. V průběhu listopadu budeme společně se zastoupením Královéhradeckého a Jihočeského kraje v Bruselu pořádat v Evropském parlamentu konferenci o kulturním dědictví, na kterém představí jak UNESCO, tak Evropská komise své plány a projekty do budoucna a kde představíme i oblast Broumovska, aby se dostala do podvědomí odborné veřejnosti,“vysvětluje Zdechovský.
Snahu zapsat broumovské kulturní dědictví na seznam UNESCO v minulosti oficiálně podpořil i kardinál Dominik Duka. Záštitu a pomoc přislíbil také prezident Miloš Zeman a ministr kultury Daniel Herman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV