Zdechovský (KDU-ČSL): Zálohované výživné považuji za zcela nesystematické řešení

16.10.2018 10:04 | Zprávy

Poslanci budou diskutovat o zálohovaném výživném, váhají nad přínosem.

Zdechovský (KDU-ČSL): Zálohované výživné považuji za zcela nesystematické řešení
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

V pátek 26. října se v poslanecké sněmovně uskuteční seminář “Zálohované výživné – dobré řešení, nebo krok zpět”, při němž budou poslanci diskutovat o tom, jaké jsou příčiny neplacení, a zda je současný návrh zákona správným řešením leckdy skutečně tristní situace rodičů samoživitelů. Seminář se koná pod záštitou Výboru pro sociální politiku z iniciativy místopředsedkyně výboru Olgy Richterové (Piráti) a europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL).

„Jako Piráti jsme měli prosazení zálohovaného výživného v programu. Víme o zoufalé situaci řady samoživitelek a samoživitelů. Ukazuje se ale, že návrh v současné podobě nemusí být jednoznačným přínosem. Chceme proto otevřít diskuzi s různými odborníky, jejichž budoucí práci případný nový zákon přímo ovlivní. Jsou jimi zejména soudci, pracovníci Úřadu práce a pracovníci sociálně právní ochrany dětí. Dále nás bude samozřejmě zajímat i názor různých skupin matek a otců,“ vysvětluje Richterová, která se snaží najít účinné řešení ideálně pro všechny aktéry, kteří s problematikou přijdou do styku.

„Zálohované výživné považuji za zcela nesystematické řešení, protože neřeší příčiny neplacení. Navíc se momentálně jedná spíše o další sociální dávku a pomohlo by to tak odhadem jen zhruba desetině samoživitelů,“ říká europoslanec Zdechovský, který chce seminářem upozornit i na chyby ve výpočtech výživného a také na to, že například v Německu tyto problémy téměř neznají. „V Německu totiž už přes deset let funguje cochemská praxe, kdy jsou rodiče vedeni k trvalým dohodám v péči o děti a společné rodičovské odpovědnosti,“ doplňuje s tím, že za její zavedení v ČR systematicky bojuje už několik let.

„S tím, jak se tato interdisciplinární spolupráce rozjíždí na stále více českých soudech a nese dobré výsledky, je vidět velký rozdíl mezi dvěma skupinami neplatičů: těmi, kdo platit nechtějí, a těmi, kdo platit nemohou. Cílem má být naprostá minimalizace neplacení výživného u těch rodičů, kde situaci zklidní dohoda na základě cochemské praxe,“ uzavírá Richterová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sláma (Trikolora): Bolševické manýry pražské radnice aneb Rudá záře nad Prahou

21:02 Sláma (Trikolora): Bolševické manýry pražské radnice aneb Rudá záře nad Prahou

V Praze se reguluje, zakazuje a občané jen koukají, možná mnohým to vyhovuje. Já musím konstatovat ž…