Nesouhlasím s tezí, že zdanění letecké dopravy nějak zásadně zlepší situaci s emisemi CO2, zvláště pokud opatření na omezení CO2 nepřijme Asie, Saudská Arábie a Libye, kteří patří k největším znečišťovatelům.
„Letecká daň“ by vedla spíš ke snížení dostupnosti pro ty sociálně slabší a ztížení situace menších firem, než k omezení létání obecně. To totiž šetří čas a je pohodlné. A u technického pokroku platí, že se nikomu „zpátky na stromy“ nechce. V oblasti vojenského letectví navíc každé omezení bude z hlediska bezpečnosti vyloženě kontraproduktivní.
Spíše než tato pro někoho líbivá gesta bychom se proto nad situací měli zamyslet koncepčně. Podporujme nové technologie šetrnější k životnímu prostředí, zamysleme se nad lodní dopravou, protože i jen luxusní výletní lodě vyprodukují do ovzduší 10× více škodlivin než všechna auta v Evropě, řešme nekvalitní a podvodné filtry pevných částic atd.. Nezhoršujme ale novou daní životní úroveň obyvatel, zvláště ne kvůli nějakým výčitkám Zelených, kteří podle aktuální německé studie létají nejvíc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV