Nejlepší obranou proti fake news (falešným zprávám) je místo složité legislativy naučit lidi kritickému myšlení. Vyplynulo to z diskuse experta na politický marketing a propagandu z Fakulty sociálních studií Masarykovy university Miloše Gregora a českých europoslanců.
"V souvislosti s dezinformacemi, hoaxy, a dalším mediálním balastem se často zmiňují různě nebezpečné manipulace, se kterými se můžeme setkat. Řeč tak nebyla o tom, jaké zájmy může Rusko sledovat v prostoru Evropské unie, ale podívali jsme se blíže na nejčastější manipulativní techniky a třeba i na to, jak nebezpečné mohou být některé senzace chtivé titulky, které naši schopnost rozeznat dezinformaci ovlivňují daleko více, než neschopnost ověřit si zdroj informace,” vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který diskusi českých europoslanců s Milošem Gregorem uspořádal.
“Hlavním poselstvím bylo, že se musíme umět lépe prezentovat. Cestou boje proti různým fake news nejsou represe, ale spíše prevence. Musíme posilovat mediální gramotnost a kritické myšlení,“ doplňuje Zdechovský, podle kterého nejlépe pomůže osvěta a vzdělaná společnost, která je schopná fake news vyvrátit sama.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV