“Navržené rozdělení ČEZ znamená, že by si stát ponechal pouze finančně nerentabilní a nejnákladnější část energetiky. ČEZ i stát přitom přiznávají, že jedním z důvodů je nesouhlas minoritních akcionářů ČEZu s megalomanským a ekonomicky nevýhodným projektem stavby nových jaderných reaktorů. Progresivní a výdělečné části by se naopak stát postupně zbavil, a tím ztratil kontrolu nad strategicky významnou oblastí energetiky,” kritizuje plán ČEZu František Vosecký, člen Předsednictva Strany zelených a radní Prahy 7.
Navržené rozdělení navíc znamená, že by celý postup nevýhodné investice do jádra zůstal netransparentní a mimo veřejnou kontrolu. ČEZ má totiž kvůli Poslanecké sněmovně výjimku z povinnosti zveřejňovat své smlouvy. Uváděné odhady potřebných investic jsou navíc podle Zelených účelově podhodnocené a neodpovídají reálné situaci na trhu.
Zelení dlouhodobě upozorňují na to, že státní garance na ekonomicky nevýhodný projekt stavby nových jaderných bloků způsobí zdražení cen energie pro všechny občany České republiky. “Jádro je nejdražším zdrojem energie. Stát by neměl nechat občany dotovat stavbu nových bloků z jejich peněženek. Naopak by měl investovat do moderních, čistých a stále levnějších obnovitelných zdrojů energie,” dodává Vosecký. Výrobní ceny jaderné energie z nových reaktorů, jak ukazuje Velká Británie, mohou být až 110 euro za MWh, zatímco u větrné energie pak mezi 40 – 50 euro za MWh a u solární energie mezi 50 – 60 euro za MWh.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV