Proti návrhu protestují jak nevládní organizace, tak hospodářská komora nebo komora advokátů, protože negativně zasahuje i do oblasti podnikání nebo práva. Návrh kritizuje i Rada vlády pro lidská práva, neboť je v rozporu s českým i evropským právem.
“Právo obracet se na nezávislý soud musí mít jak cizinci, kteří u nás žijí, tak Češi, kteří mají za partnera cizince. Říká to naše ústava a je to právě znak, který nás odlišuje od nedemokratických režimů,” prohlásil Michal Berg (Zelení), expert týmu stínování vlády pro migraci a lidská práva.
Zelení upozorňují, že ministerstvo vnitra uplatňuje na integrační politiku ryze bezpečnostní pohled. Proto dlouhodobě navrhují, ať se integrace svěří do gesce samostatného ministerstva pro lidská práva a migraci.
Co je v pozměňovacím návrhu poslance Václava Klučky (ČSSD) k novele cizineckého zákona kontroverzního:
-
popření principu právního státu. Návrh ruší možnost soudního přezkumu rozhodnutí o vydání pobytu. Pokud se někomu dnes zdá rozhodnutí vnitra nespravedlivé, může se odvolat k nezávislému soudu. Napříště má podle návrhu o odvolání rozhodovat komise, která spadá také pod vnitro. Možnost nezávislého odvolání se tak fakticky ruší, což je jasně protiústavní.
-
rozdělení občanů do dvou kategorií. Češi žijící s cizinkou ze země mimo EU budou mít horší postavení před zákonem. Pokud má dnes Čech přítelkyni cizinku, která otěhotní, může v tuzemsku požádat o přechodný pobyt rodinného příslušníka. O přechodný pobyt může požádat, i když už jí už pobyt v Česku skončil a má příkaz k výjezdu. Tuto možnost návrh ruší. Těhotná žena tak může být klidně i deportována.
-
omezení možnosti vlastního podnikání pro cizince. Návrh prodlužuje ze dvou na pět let dobu, po níž teprve může cizinec se zaměstnaneckým vízem zažádat o změnu účelu pobytu na podnikání.
- trestání cizinců za prohřešky zaměstnavatelů. Návrh zavádí institut “nevěrohodného zaměstnavatele”. Pokud by firma dlužila peníze státu nebo v minulosti zaměstnávala cizince načerno, byl by to důvod k tomu, aby cizincům skončila platnost zaměstnanecké karty, díky které žijí v Česku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV