Přiblížilo se obávané období přijímacích zkoušek na střední školy. V termínu 13.-18. dubna se deváťáci, kteří se chtějí dostat na čtyřleté obory s maturitou, budou potit nad testy od Cermatu. Letos vychází z devátých tříd nejvíce žáků za posledních 28 let, což znamená, že bude daleko větší přetlak na dlouhodobě žádaných školách, než v minulých letech.
Členka libereckého Výboru pro vzdělávání za Zelené a zároveň učitelka a kariérová poradkyně na základní škole Radka Benešová k tomu říká: „Přestože jsme v minulých letech dětem, které k tomu měly dispozice, doporučovali, aby si podali přihlášku na své vysněné školy, letos jsme i těm nejnadanějším radili podat jednu přihlášku na vysněnou školu a druhou na jistotu. Máme spousty dětí, které si za svou jistotu zvolily tříletý obor, i když by jejich výsledky ještě loni stačily na obor s maturitou.“
Kolik dětí se bude letos hlásit na střední školy víme už 15 let, které uplynuly od narození současných deváťáků. Na kapacitách středních škol v kraji se to ale ani v nejmenším neodrazilo. V debatě na Facebooku hejtman Libereckého kraje Martin Půta prohlásil, že problém s kapacitou na žádaných školách, především na gymnáziích, je pouze v Liberci a v Jablonci. Navíc prý v kraji máme odborné školy, kde místa jsou a po jejich absolventech je poptávka u místních zaměstnavatelů.
„To je kámen úrazu. V době neskutečně rychlého technologického rozvoje, kdy většina současných zaměstnání nebude za pár let existovat nebo se od základů promění, je potřeba vzdělávat všestranně a všeobecně s důrazem na rozvoj pracovních a dalších kompetencí,“ připomíná Benešová fakt, na který už léta upozorňují odborníci a který v Evropě většinou už pochopili i politici. Hejtman Půta, který je ve funkci 10 let, ale dál plní přání automobilového průmyslu na levnou sílu do montoven.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV