„V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.
Informace o vlivu dolu Turów na kvalitu ovzduší v České republice budou nově rozšířena také o data z nové měřicí stanice, která začala fungovat v prosinci loňského roku. Polsko zprovoznilo také dvě nové měřicí stanice, které budou sledovat vliv dolu Turów na polské straně, a to v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou. Jedná se o stanice Dzialozsyn2 a Jasna Góra. (Více informací ZDE). Data z těchto měřících stanic by již měla splňovat požadavky evropské legislativy a měřící stanice by tak měly poskytovat využitelné a přesnější informace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.