Členské státy Evropské unie v úterý definitivně schválily další opatření v „boji s klimatem“. Tentokrát jde o zpoplatnění uhlíkových emisí z vytápění budov a silniční dopravy. Změna má začít začít platit již od roku 2027.
Na druhou stranu však EU hodlá zavést „uhlíkové clo“ a sociální klimatický fond, který má naopak pomoci domácnostem zmírnit dopady zdražení vytápění způsobené právě vlivem placených emisních povolenek.
Důvodem schválení této normy, která podle kritiků k dalšímu zvýšení cen energií, má být splnění cíle snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent proti roku 1990. Většina unijních členů změny podpořila, proti se stavělo pouze Polsko.
Naše redakce se obrátila na politiky všech stran s dotazem, co o změně pravidel pro emisní povolenky, které dopadnou i na běžné občany, říkají. Změny se nelíbí ani některým koaličním zákonodárcům.
Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa si změnu pochvaluje. „Reforma narovnává nepřirozený stav, kdy byly některé sektory uměle dotovány bezplatnými povolenkami. Má-li systém obchodování s emisními povolenkami plnit svůj účel a řešit globální klimatickou krizi, nelze ho křivit dotacemi. Je to tedy nutné a spravedlivé narovnání,“ řekl Peksa redakci.
„Je to důsledek českého předsednictví EU, v té době návrh vzniknul. Je to podraz na domácnosti i firmy, je to navíc proinflační opatření. Současně se tím rozevírají nůžky mezi chudšími a bohatšími. A ještě to dopadne velmi negativně na evropský průmysl. Jako průmyslově orientovaná země na to doplatíme více,“ shrnuje šéf stínové vlády hnutí ANO a místopředsedy Sněmovny Karel Havlíček.
Kritiky se ke schválené změně staví senátor Tomáš Jirsa z ODS. „Soudím, že se Evropská unie řítí hlavou do zdi. A místo aby zvolnila, tak šlápne na plyn. Katastrofa!“ uvedl senátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka