„To si děláte srandu, ty vole!“ hlesl Pirát. Žhavé jednání o ČT ve Sněmovně

08.12.2020 16:35 | Zprávy

„Bolševický kádrovák, odporné! To si děláte srandu, ty vole.“ I tak ostré věty padaly na úterní schůzi sněmovního volebního výboru, který řešil situaci v Radě České televize. Došlo i na konflikt s radním ČT Zdeňkem Šarapatkou. V závěru schůze prošlo usnesení, aby se případem zabývalo plénum Poslanecké sněmovny. Výbor též vyzval politiky, aby se nevměšovali do činnosti rad veřejnoprávních médií.

„To si děláte srandu, ty vole!“ hlesl Pirát. Žhavé jednání o ČT ve Sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Další bitva o dění v Radě České televize se odehrála v úterý odpoledne na půdě Poslanecké sněmovny, jejíž volební výbor řešil listopadové odvolání dozorčí komise Rady ČT. Jednání se zúčastnilo několik radních včetně Hany Lipovské či Zdeňka Šarapatky. Omluven byl naopak radní René Kühn, donedávna předseda rady. Oproti původnímu předpokladu se nedostavil generální ředitel ČT Petr Dvořák, rovněž se podle slov předsedy výboru Stanislava Berkovce (ANO) omluvil. Volební výbor jednal ve složení 16 členů, omluvily se dvě poslankyně, Pavla Golasowská (KDU-ČSL) a Marcela Melková (ANO).

Vše se točilo kolem prvního bodu schůze výboru „Informace Rady ČT o aktuální činnosti Rady České televize“. Tedy především věci s odvoláním dozorčí komise Rady ČT.

V první části se poslanci přeli o to, zda by se věcí vůbec měl zabývat výbor jako takový. Poslanci ODS Pavel Blažek a Zbyněk Stanjura apelovali, aby téma bylo postoupeno plénu Poslanecké sněmovny.

„Výbor by se neměl zabývat právními aspekty, nemůžeme k ničemu dospět. Máme řešit politické věci. Dochází k situaci, že se vše strašně zdramatizovalo, což všem vyčítám. Vynechávám právo, ale to odvolání je politicky nešikovné a dojít k tomu nemělo, protože to vyvolává náběh politické krize, která je nadbytečná v tom všem, co se děje. Přicházím s jednoduchou věcí, abychom toto jednání přenesli na plénum Poslanecké sněmovny, která může situaci řešit včetně personálií. Není větší kontroly než na plénu. Cesta do pekel je, aby si výbor hrál na justiční orgán, kterým není a nemůže být. Abychom se nedožili krize v ČT, nezbývá než neprodleně doporučit Sněmovně, aby se celkově zabývala situací v ČT a Radě ČT,“ uvedl poslanec ODS Pavel Blažek.

Podle Patrika Nachera z hnutí ANO může věc posoudit pouze soud. „Měl jsem pocit, že by politici neměli zasahovat do konání a jednání mediálních rad. Kdykoli zde to téma bylo otevřeno, vždycky argumentem bylo, že by šlo o precedens, kdy bychom zasahovali do svébytného konání demokraticky zvolených rad. Najednou se po nás chce, abychom do toho začali zasahovat, aniž by bylo konstatováno, že byl porušen zákon, což může učinit pouze soud. Selektivní přístup mi principiálně vadí. Bud’ do toho budeme zasahovat vždycky, nebo nikdy. A ne si vybírat, že teď se nám to hodí, tak zasáhneme a v jiný okamžik nezasáhneme, protože to je nepřijatelný tlak,“ konstatoval s tím, že doteď většina lidí vůbec netušila, že nějaká dozorčí komise existuje.

„Senát konstatoval, že Rada ČT neodvolala dozorčí komisi v souladu se zákonem. Tady si Senát osobuje právo říkat, že něco bylo protizákonné. To je vstup politiků do vod Rady ČT, ale i do soudní moci. Senát nás žádá, abychom se zabývali pochybeními. To je přesně zásah politiků do konání rad. Vyzval bych odvolané členy komise, ať se obrátí na soud, a nechť soud rozhodne, zda to bylo protiprávní, jak říkají jedny posudky, anebo nebylo, jak říkají posudky jiné. Budu rád, když přijmeme usnesení, že my do toho nemůžeme zasazovat, a vyzveme odvolané, ať se obrátí na soud,“ uzavřel své vystoupení Nacher.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…