„Vlasatá šedesátikilová mánička. Volte zrzku! Mánička vadí? Tak nám zase vadí mlátička!“ Sněmovna ve varu. Volil se šéf kontrolní komise nad GIBS

02.03.2018 13:41 | Zprávy

Mánička, mlátička a zrzka. Takhle nějak poslanci popsali tři kandidáty na předsedu sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, kterého se marně pokoušeli zvolit už od prosince. Kupříkladu poslanec ODS Václav Klaus mladší v zákonodárném sboru perlil. Miroslav Kalousek z TOP 09 či Zdeněk Ondráček z KSČM se však nenechali zahanbit. Ondráček se například svým kolegům omlouval za to, že jeho otec nebyl oběšen v roce 1968.

„Vlasatá šedesátikilová mánička. Volte zrzku! Mánička vadí? Tak nám zase vadí mlátička!“ Sněmovna ve varu. Volil se šéf kontrolní komise nad GIBS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Ondráček

Není to tak dávno, co se poslanci hádali o to, kdo povede sněmovní orgán pro kontrolu GIBS. Bitvu o tento post sváděli poslanci už od prosince. A dnes proběhlo další dvoukolo, ve kterém nakonec zvítězil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který budil ve spojitosti s volbou do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů největší emoce.

A co jeho volbě předcházelo od samého počátku jednání Sněmovny?

Poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník kolegům připomněl, že tentokrát na post předsedy kandidují tři lidé – Mikuláš Ferjenčík za Piráty, Zuzana Majerová Zahradníková (ODS) a Zdeněk Ondráček za KSČM.

Následně si vzal slovo Vít Rakušan (STAN) a připomněl minulost Zdeňka Ondráčka. Připomněl, že Ondráček stál v roce 1989 jako příslušník komunistických bezpečnostních sborů s obuškem v ruce proti lidem toužícím tehdy po svobodě. Rakušan Ondráčka požádal, aby se k tomu, co dělal před pádem komunistického režimu, vyjádřil. Místo přiznání, že se tehdy Ondráček mohl chovat jinak a lépe, slyšíme od komunistů Ondráčkovu obhajobu, že jen vykonával rozkazy. A nějaká sebereflexe nikde. Rakušan by prý rád věděl, jestli to tentokrát bude jiné.  

S faktickou poznámkou se okamžitě přihlásil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a pravil, že komunisté drží slovo. Hodlají to učinit i tentokrát, a když už jednou nominovali Zdeňka Ondráčka, tak si budou za svou nominací stát.

„Pane předsedající, paní a pánové, víte, když se tak po té Sněmovně rozhlédnu a vidím tváře, které oběhly několik politických stran, a nebudu jmenovat, co to je? No to je politická účelovost, nebo možná jenom ekonomická nebo jaká, a přesto ti lidé jsou voleni do nejrůznějších funkcí bez sebemenšího zaváhání vámi, kolegyně a kolegové. Komunistický klub je celá léta znám tím, že drží slovo, že nemluví do větru. Dovolte nám, abychom to učinili i teď. Tak jako vy si nenecháte mluvit do svých nominací, promiňte, ale mandát pana kolegy Ondráčka je úplně stejný jako mandát každého ostatního z nás, jako každého poslance a poslankyně každé politické strany,“ reagoval na Rakušana Kováčik.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šíří se petice proti Vítu Rakušanovi a jeho hnutí STAN

9:52 Šíří se petice proti Vítu Rakušanovi a jeho hnutí STAN

„Přestaňte zneužívat název ‚Starostové‘. Taková výzva míří za hnutím STAN a jeho předsedou Vítem Rak…