Americký terorismus, vrazi i hrozba třetí světové války. To je prý pro nás hrozba z Ukrajiny

21.02.2014 6:39 | Zprávy

ANKETA Rusko tvrdí, že ukrajinská vláda prezidenta Viktora Janukovyče je legitimní, a násilné demonstranty, kteří používají Molotovovy koktejly a zabili (zatím) zhruba deset policistů, označuje za teroristy, a naopak Evropská unie obviňuje Janukovyče z vyhrocení násilí, zvažuje zavedení sankcí a stojí na straně opozice. ParlamentníListy.cz oslovily české politiky, co si o problému Ukrajiny myslí, a který z obou přístupů, tedy Ruska či EU, je více oprávněný.

Americký terorismus, vrazi i hrozba třetí světové války. To je prý pro nás hrozba z Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se konal protest proti situaci na Ukrajině. Janukovyčovi příznivci chyběli

Podle některých českých politiků jsou násilní příslušníci opozice vskutku teroristé a padlo i varování, aby situace nevyústila v krvavou občanskou válku či dokonce ve světový konflikt, třetí světovou válku.

Podle europoslance ČSSD Libora Roučka je na Ukrajině potřeba zabránit dalšímu násilí a vzniku občanské války, neboť je to v zájmu Ukrajinců, EU i Ruska: „Jediný způsob, jak toho docílit, jsou dialog, jednání a kompromis mezi vládnoucí Stranou regionů, parlamentní opozicí a demonstranty. Kompromis by měl vést k vytvoření přechodné koaliční vlády, změně ústavy a konání (předčasných) voleb. Nápomocná by v tomto procesu měla být nejen EU, ale i Rusko, případně mezinárodní organizace typu OBSE či OSN. Nepodaří-li se toto, na Ukrajině dojde k dalšímu krveprolití.“

ZDE ParlamentníListy.cz komplexně a vyváženě informují o situaci na Ukrajině

Pozor na světovou válku...

Místopředseda senátního výboru pro zahraniční politiku a bezpečnost Tomáš Jirsa z ODS varuje před tím, aby Západ neudělal stejnou chybu na Ukrajině jako v Sýrii, Libyi či Egyptě, kdy výsledkem jsou statisíce mrtvých. První světová válka také začala několika výstřely v Sarajevu a začala vlastně lokálním konfliktem, který se kvůli spojeneckým závazkům a geopolitickým návaznostem rozpoutal v celosvětový konflikt.

„Neříkám, že režimy Kaddáfího, Mubaraka či Assada byly demokratické a spravedlivé, ale v porovnáním s těmi sto tisíci mrtvými byly lepší alternativou než to, co se děje nyní. A představitelé EU více či méně ukrajinskou opozici podporují podobně jako to bylo v případě výše uvedených států. Kladu si otázku, zda lze kamenování policistů a házení Molotovových koktejlů na Ukrajině považovat za demokratickou formu odporu. Tento postup vyvolává násilí i z druhé strany a země je na pokraji občanské války. Jako křesťan se modlím za mírové řešení. Nikdo neví, za jaké jiskry může vzplanout třetí světová válka. První světová válka začala také pár výstřely v Sarajevu a Ukrajina je geopoliticky velice citlivou oblastí,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Tomáš Jirsa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

10:31 Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

Poslanci by měli rozhodovat o policejní žádosti, zda vydají poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru k …