„Mám několik bodů. Já bych začal s bodem, který se týká paní ministryně, a není to ta smlouva. Jedná se o tu gigafactory. Jedná se o letiště Líně, nebudu se vracet, kdo tehdy pronajal letiště na 50 let. To letiště je certifikováno NATO, je to skvělé letiště. Teď, když Volkswagen oznámil, že se na nás asi vykašle, protože odchází do Ameriky a dostane tam pobídku 235 miliard, tak jsem tady zaznamenal... Ještě navíc tedy Volkswagen nám říká, že vlastně Škoda Auto bude vyrábět dokonce jenom spalovací motory, tak nemám z toho dobrý pocit. Nevím, jestli vláda je v klidu, já bych tedy v klidu nebyl, aby nám nakonec tu Škodovku neodvezli," začal zeširoka Babiš.
„No a teď jsem se dočetl, že pan Očko, to je asi šéf CzechInvestu, říká, že Gigafactory u Plzně bude i bez Volkswagenu a Česko má další zájemce. Prosím vás, ve Francii zatím Macron už má dva projekty. Jeden za dvě miliardy euro a v Dunkirku má údajně postavit novou Gigafactory za 5,7 miliardy euro a dostane dotaci - kterou tak pan premiér nemá rád, ty dotace, ale to vymyslel Brusel - 1,5, miliardy euro. Takže já mám z toho špatný pocit, paní ministryně. A víte proč? Protože někdo - a spíš je to váš koaliční partner - by chtěl zbourat tu dráhu. Tam jsou asi nějaké kšefty. Navíc jsem četl, že jsou tam dokonce nějaké ekologické zátěže. Než jsem se stal ministrem financí, tak tam nejvíce dělali kšefty. Takže já bych byl velice rád, pokud vláda neukáže jasný papír, že skutečně tam někdo bude investovat... Ale já si myslím, že je úplně blbý nápad dělat to v Plzni, protože my máme plnou zaměstnanost nebo jak to mám říct. Zkrátka všichni, kteří chtějí pracovat, můžou," dodal.
„Můžeme si povídat o tom, co udělal Nexen v Žatci, jaký to mělo dopad na region, na naše živnostníky, na průmyslovky a tak dále. Ano, byla doba pobídky, stříhaly se pásky a tak dále. Ale zpětně možná na to můžete mít i jiný názor. Takže já bych ale navrhl bod, aby zkrátka toto letiště bylo zachováno pro armádu a aby to nezkoušeli s tou Gigafactory, abychom se nedožili toho, že tam někdo rozmlátí ten beton a bude tam dělat ekologické zátěže a potom tam nikdo nepřijde a vůbec ta lokalita bude úplně na nic. Takže to je ten můj návrh, abychom tady probrali bod Gigafactory v Plzni," pokračoval Babiš.
„Já k té smlouvě a tomu, co tady vlastně přednášel pan Okamura, chci říct jenom to, že hnutí ANO nemá problém s referendem na tuto věc, nemáme. Státní exekutory určitě podpoříme. Já jsem vždycky říkal, že stát má dělat insourcing, že to má dělat jako firmy. Příspěvek na péči není problém. Co se týká té smlouvy, prosím vás, žádné základny, žádní vojáci, tady nebudou. Je to triviální smlouva. Mimochodem, tu smlouvu má Rumunsko od roku 2005, takže 18 let. Bulharsko od roku 2006. Takže si to může každý ověřit, že tady žádné základny ani vojáci nebudou. Je to smlouva. Maďarsko má tu smlouvu, Viktor Orbán, největší zlo Evropy, jak to mainstream říká. Takže myslím, že je to jasné. Myslím, že to velké nebezpečí pro nás je ta ilegální migrace a k tomu se dostanu až úplně nakonec. Další bod, který bych chtěl navrhnout, je nový bod, a to je vystoupení premiéra Petra Fialy na Evropské radě ohledně migračního paktu a to jako první bod této schůze. Já jsem strašně rád, že V4 se setkala a je strašně zajímavé číst ty výstupy. Co říká pan Morawiecki? Dnes nás spojilo téma migrace. Nelze podporovat organizace, které se věnují pašování lidí, nelze podporovat ani teroristické organizace. Některé nevládní organizace byly takto odhalené. Nesouhlasíme se žádnými kvótami a počty migrantů, které je třeba přijmout. EU se musí soustředit na vnější ochranu," sdělil dále Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef