Aby opatření vstoupilo v platnost, musela by ho schválit Evropská rada, tedy orgán, kde se schází hlavy exekutiv členských států EU (premiéři či prezidenti). Českou republiku by na březnovém zasedání rady měl zastupovat premiér Bohuslav Sobotka.
Již nyní průměrná domácnost zaplatí podle europoslance ODS Hynka Fajmona 500 korun měsíčně na podporu obnovitelných zdrojů energie (například solární elektrárny) v ceně elektřiny. Server Finance.cz uvádí, že domácnost, která elektřinu používá na svícení a napájení běžných spotřebičů, přispěje na zelenou energii téměř 1 500 korun ročně, a u domácnosti, která elektřinou také vytápí, dosáhne příspěvek na obnovitelné zdroje přibližně 8 750 korun.
V ČR dle LN vloni padlo na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) 37 miliard korun. Nový závazek EU to může zněkolikanásobit. Podle europoslance Hynka Fajmona by se náklady mohly ztroj až zčtyřnásobit.
Zdražování elektřiny podpořily ČSSD a KDU-ČSL
Ve středu 5. února totiž Evropský parlament odhlasoval poměrem hlasů 341 pro, 263 proti a 26 se zdrželo, rezoluci k návrhu Evropské komise na klimaticko-energetické cíle do roku 2030. EU bude dle návrhu usilovat o radikální redukci emisí skleníkových plynů a nárůst energetické účinnosti a využívání obnovitelných zdrojů energie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík