ParlamentníListy.cz se v té souvislosti pečlivě podívaly na bonusy, které ji v této vysoké státnické funkci čekají. Klíčovým vodítkem se stal zákon č. 236/1995 Sb. Jde o definici platu a dalších náležitostí spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu.
Nás zde nejvíce zajímaly skutečnosti spojené s postem budoucí šéfky dolní komory Parlamentu.
Už v říjnu například Měšec.cz, spíše ekonomicky založený web, napsal, že předseda Poslanecké sněmovny má plat 243 800 korun měsíčně. Redaktoři se spíše než na jména soustředili na koeficienty. Základní měsíční plat poslance a senátora totiž zůstane na letošní úrovni 90 800 i v příštím volebním období.
Členové Parlamentu si však i přesto mohou výrazně polepšit.
Jde o takzvané násobky (koeficienty), které přidávají k měsíční odměně peníze za výkon dalších funkcí. Jde třeba o násobek za vedení podvýboru (plat krát 0,11). Místopředsedovi výboru, předsedovi podvýboru a za každých 15 členů poslaneckého klubu jednomu místopředsedovi poslaneckého klubu roste plat o 0,22. A tak podobně.
Konkrétní příklad:
Plat předsedy výboru: platová základna x (koeficient + zvýšený koeficient za funkci) =
84 060 x (1,08 + 0,44) = 127 771,20 – zaokrouhleno na 127 800 korun měsíčně.
Předsedové Sněmovny a Senátu, stejně jako předseda vlády, pobírají měsíčně 243 800 korun. Základní plat prezidenta bude i nadále činit 302 700 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový