Podle svodové zprávy některé ekonomické analýzy stále více ukazují, že spotřební koše jednotlivých sociálních skupin spotřebitelů nevykazují velké rozdíly ve struktuře, a že ze snížené sazby těží zhruba stejně všechny příjmové skupiny a v absolutní výši více vysokopříjmové.
Zjednodušeně řečeno je možné prohlásit, že ze skryté dotace, kterou vláda poskytuje prostřednictvím snížené sazby daně z přidané hodnoty, nejvíce získávají vysokopříjmové skupiny. Zrušením či omezením výčtu zboží a služeb, na než ve vztahuje snížená sazba daně z přidané hodnoty, lze takto získané prostředky z veřejných rozpočtů směřovat přímo pouze nízkopříjmovým skupinám obyvatel.
Sledujeme téma DPH
Novela zákona by podle předkladatelů měla omezit i machinace s rozdíly mezi daněmi založené právě na využívání rozdílů mezi vyšší sazbou daně z přidané hodnoty na vstupu a nižší sazbou daně z přidané hodnoty na výstupu. Logickou cestou ke zefektivnění veřejných financí má proto být zavedení jedné sazby daně z přidané hodnoty.
Zrušeny byly všechny snížené sazby například u sociálního bydlení. O ubytovací možnosti se sníženou daní (služební byty, ubytovny) například přijdou i policisté nebo státní zaměstnanci. Sníženou sazbu už nebudou mít ani internátní školy pro žáky se zdravotním postižením (např. pro nevidomé).
Psali jsme:
Jenom blbec ustoupí véčkařům dvakrát, tvrdí Kalousek
Bárta: Stravenky nezrušíme. Bátora je Kalouskův bílý psík
VV neumí hrát zákulisní hry, píše Bárta
Potraviny zdraží, ale snížená sazba je zachovaná pro sběratele uměleckých děl
Bez zajímavosti není, že snížená sazba daně zůstává pro dovoz uměleckých děl, sběratelských předmětů a starožitností, což většinou není ve sféře priority nízko a středně příjmových skupin.
Ze snížené daně však vypadává drtivá většina základních potravin, knihy, hudebniny, kartografické tiskoviny, ale také speciální papír pro Braillovo písmo pro nevidomé, nebo také bílé slepecké hole nebo manipulační stroje a zařízení pro přepravu těžce zdravotně postižených osob upoutaných na vozíku.
V rozpravě vystoupil komunistický poslanec Jiří Dolejš, který se snažil předkladatelům vysvětlit, že jde o mylné představy, pokud jde o zisky pro státní kasu.
"Připomínám, že vlastně bychom měli schválit ve třetím čtení ten fakt, že pro příští rok se zvýší snížená sazba z 10 % na 14 % a v dalším roce až na 17,5 %, což logicky, bude mít dopad na růst cen, a to se promítne jak do peněženky občanů, tak i do bilancí jednotlivých podnikatelů, kteří nabízejí své zboží a z důvodu snížení cen klesne koupěschopná poptávka, a tedy i mohou být ohroženy jejich současné tržby, protože budou lidí kupovat méně," varoval Dolejš.
Z českého experimentu mají zahraniční ekonomové děs
Jiří Dolejš ale jen nekritizoval, ale předložil i vlastní návrh. „Za prvé myslím, že sumu peněz, o kterou tady soutěžíme, nemusíme potřebovat, pokud se rozhodneme odlišně v oblasti penzijních reforem," konstatoval.
Podle něj mají i pravicoví politici a ekonomové problém s tím, jak je nastaven český experiment, že pánové, jako je liberální politik z Polska Donald Tusk či konzervativní pravicový politik z Maďarska Viktor Orbán, by mohli vyprávět, jak je pak vyděsily podobné experimenty s penzijním systémem.
Co se komu zježilo
Dolejš je přesvědčen, že zákon o dani z přidané hodnoty lze změnit v opačném směru. „Teď možná se panu ministrovi financí zježilo to, co ještě má k zježení po těle, ale já to myslím naprosto vážně," konstatoval.
Navrhl vrátit daň z přidané hodnoty do stavu v roce 2007, na úroveň 5 % a 19 %. „Je mi jasné, že by to znamenalo nemalý výpadek peněz. Zhruba odhaduji, odhaduji to velmi opatrně, protože i v poslední době se nám ty výnosy příliš neplní, tak řekněme třicet miliard korun. A jak to kompenzovat, se jistě zeptáte?"
Kompenzaci nabízí Jiří Dolejš v restrukturalizaci daňového systému, cestou nikoliv zvyšování nepřímých daní, ale zvyšování daní přímých. „A to opět tak, a teď si vypůjčím slova pana ministra, že když říká, že naším cílem není zvýšit či snížit daně, naším cílem je odlišně a efektivně je restrukturalizovat, tak aby netrpěla ani strana nabídky, ani strana poptávky, aby to břemeno daňových odvodů bylo nastaveno spravedlivěji," nabízel Jiří Dolejš.
Opozice navrhla zamítnutí zákona, tento návrh však přijat nebyl. O definitivním zvýšení DPH od příštího roku bude sněmovna rozhodovat v pátek, nebo počátkem příštího týdne. V případě, že zákon zamítne Senát, vládní koalice má dostaek poslanců její veto přehlasovat. Pak musí zákon ještě podepsat prezident Václav Klaus.
Psali jsme:
Ekonomka varuje vládu před výbušnými tendencemi ve společnosti
Politoložka Dvořáková varuje. Lidé mají pocit, že je vláda opustí
Zpívající pravičák Jahelka: Diskuze o dépéháčku, připomíná trochu...
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká