Ministr financí Miroslav Kalousek ve svém úvodním slově připomněl slib vlády, že pokud scénář bude horší než stagnace, že bude muset přistoupit ke změnám rozpočtové legislativy již pro rok 2012. Na to podle něj nedošlo, protože růst, byť minimální umožnil vládě neměnit podmínky pro letošní rok.
„Nicméně pro léta 2013 a 2014 samozřejmě fiskální strategie postupného snižování deficitů a stabilizace veřejných rozpočtů není myslitelná bez změn rozpočtové legislativy jak na výdajové, tak bohužel na příjmové straně,“ konstatoval Miroslav Kalousek.
Zůstanou dvě sazby DPH, ale v obou budeme platit více
„Hlavním dopadem tohoto zákona bude samozřejmě zvýšení DPH, a to jak ve snížené, tak i v základní sazbě,“ říká stínový ministr financí za KSČM Jiří Dolejš. Dodal, že se podle vlády jedná na přechodné opatření na tři roky a pak by se měla DPH sjednotit na 17,5 procentech. „Je to prostě jen jiný způsob, jak zvýšit daň,“ konstatuje. Výnos za tuto daň do státní kasy by měl být 56 miliard korun. „No a to nám bude chybět v peněženkách,“ dodává Dolejš pro ParlamentníListy.cz.
Vláda původně tvrdila, že chce jednu sazbu ve výši 17,5 procenta už od roku 2013. Podle stávajícího modelu, by se snížená sazba, která letos stoupla z 10 procent na 14, zvýšila na 15, nebo na 17,5 procenta. Základní sazba, která byla původně na 19 procentech a stoupla letos na 20 procent, měla podle plánu klesnout rovněž na oněch 17,5 procenta. „Místo toho, se tato základní sazba zvýší na 21 procent,“ komentuje kroky vlády Jiří Dolejš. Jinými slovy budou sice podle něj zachované dvě sazby (15 % a 21 %), ale obě se zvýší, takže budeme platit více.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká