Zvýšení platů předpokládá návrh novely platového zákona, který na čtvrteční zasedání vlády odeslal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.
O kolik si polepší
Poslanci, jejichž nynější základní hrubý plat je 55 900 korun, by dle návrhu měli brát 66 700 korun. Ministr by si z dnešních 106 600 polepšil na 127 200 korun a plat předsedy vlády by se navýšil z 150 100 na 179 tisíc korun. Prezident by místo 186 300 korun měl dostávat 222 200 korun.
Úměrně tomu mají vzrůst i zdaňované náhrady těchto činitelů. U zákonodárců se nyní pohybují mezi 29 000 a 39 400 korunami, zvednout se mají na 34 600 až 47 000 korun. Ministr má místo 15 600 dostávat 18 600 korun, premiér místo 19 200 korun 22 900 korun. Prezidentovi má mít již nikoli 173 300, ale 206 800 korun.
ParlamentníListy.cz oslovily politiky, co si o plánovaném zvýšení platů myslí a zda pro něj budou hlasovat. Poslanci TOP 09 často reagovali tak, že za to může Ústavní soud a musí se mu podřídit. Řada zákonodárců se vyhnula odpovědi tím, že prý návrh neznají a nemohou to tedy komentovat. Někteří se ale nebáli návrh otevřeně podpořit.
Trapně nízký plat, nebo vezmou lidi vidle?
Poslanec ODS Tomáš Úlehla návrh hájí. „Naprosto souhlasím s jakýmkoli uvedením finančního ohodnocení zákonodárců zpět na důstojnou úroveň po trapném a nelogickém, a pouze populistickém snížení odměn, včetně zdanění náhrad, které nemá v evropských vyspělých státech obdoby. O návrhu ministra Drábka sice slyším poprvé, ale jeho snahu oceňuji,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec.
„Ten návrh neznám, ale u téhle vlády, která, jak říká premiér, se neohlíží na veřejné mínění, může přijít i krok, po kterém nás lidé definitivně vezmou vidlema,“ reagoval místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
„Pan Drábek je mimo realitu. Nevnímá, že většině občanů se daří stále hůř a bude ještě hůř a za této situace je bláznovství navrhovat navyšování odměn politikům. Hlasovat pro jeho návrh nebudu,“ vyslovil se jasně poslanec KSČM Josef Šenfeld.
Drábkův návrh odsuzuje i poslanec Vít Bárta: „Nebudu podporovat lumpárny, a proto nebudu pro tento návrh hlasovat. Stačí se podívat do ciziny, například do Francie, kde vědí, že pokud se občanům musí utahovat opasek, je třeba jít příkladem a začít u sebe.“
Bláboly o vysokých platech poslanců
Poslanec ODS Aleš Rádl má podobný názor jako jeho stranický kolega Úlehla. „Tento návrh určitě podporovat budu, protože je to správná reakce vlády na předchozí rozhodnutí Ústavního soudu i na faktický stav. To, co platí pro soudce, platí v neztenčené míře i pro všechny ústavní činitele a vyjmout z nějakých pevně nastavených pravidel jen skupinu ústavních činitelů je v rozporu s cílem a záměrem zákona. Navíc se jasně ukázalo, že ti, kteří prosazovali zmrazení a pak i snížení platů ústavních činitelů, to dělali především proto, že takto chtěli jen některé své kolegy dostat do vlastní korupční závislosti,“ řekl redakci Rádl.
„Nelze si navíc nepovšimnout, že všechny tyto rádoby populistické návrhy, jak ústavním činitelům snížit celkové příjmy, fungují v praxi právě opačně a popularitu spíš snižují, než naopak a že zcela zřetelně platí, že čím menší odměna za práci, tím menší prestiž a respekt. Takže představa, že návrhem snížit či zmrazit si plat nějaký politik získá něco jako uznání, je zcela prokazatelně směšná. Takové naivitě totiž nakonec zatleská jen nějaký primitivní novinář, který žije z toho, že plive na ústavní činitele, protože má pocit, že takto se ta jeho práce lépe prodá,“ míní poslanec.
„Pokud vím, tak skutečnost je taková, že ´poslanci´ byla zatím jediná profesní skupina, která si příjem reálně a fakticky snížila, a to vlastním rozhodnutím, a to v situaci, kdy příjmy všech ostatních profesních skupin včetně důchodů navzdory ekonomické stagnaci trvale rostly, a to jak nominálně, tak reálně. Příjem ústavního činitele, je-li vztažen k době před úplným zastavením valorizace, je menší možná už o více než třicet procent, než odpovídá původnímu záměru zákona o platech soudců a ústavních soudců a ústavních činitelů. A přesto je někdo schopen stále blábolit o velkých platech poslanců. Není žádný důvod k pokračování této nedůstojné absurdity, a tak návrh ministra Drábka vnímám jako správnou snahu napravit hloupý populismus, kterému sněmovna zcela chybně v minulosti podlehla, což nyní konstatoval i Ústavní soud,“ uzavřel Rádl.
Výsměch lidem, kteří mají problém se uživit
Poslanec ČSSD Miroslav Váňa má opačný názor: „V této těžké době je to výsměch lidem. Vláda plýtvá a nezodpovědně vyhazuje miliardy z okna a po lidech chce, aby si utahovali opasky. Matky mají problémy uživit své děti, rodiče si sami sobě utrhují od úst, důchodci nemají na nájem, na léky či jiné služby. Pořád vláda říká, že na nic nejsou peníze, církvím převede přes sto miliard. Všem klesá reálná mzda, lidem klesá kupní síla, jsou nuceni omezovat spotřebu. Do toho tento návrh je nemorální.“
Člen poslaneckého klubu Věcí veřejných Josef Dobeš návrh nepodpoří: „Má se šetřit. Tak by měl šetřit parlament i vláda.“
„Je vidět, že začala okurková sezóna. Chápu to spíše jako snahu překrýt podstatnější témata jako církevní restituce, snížení valorizace důchodů nebo zvýšení DPH. Návrh zákona zatím neprošel ani vládou,“ uvedl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík