Organizátoři dnešního protestu zemědělců mezi svými několika body uvedli i odstoupení Česka od Green Dealu, jehož naplnění v praxi by mělo katastrofální dopady na české zemědělství i průmysl. Ukazuje se, že tento názor sdílí i řada českých politiků.
„Nejenže uplatňujeme nesmyslnou zelenou dohodu a potom vozíme zeleninu a další potraviny desetitisíce kilometrů a neřídíme zemědělství k prosperitě, ale k destrukci. Nabízíme trh zahraničnímu kapitálu místo toho, abychom motivovali zemědělce k produkci zeleniny, ovoce, vajíček, vepřového a drůbežího masa. Pak je běžné, že cibuli vozíme z Filipín, brambory z Egypta, česnek z Číny a drůbeží maso z Brazílie atd. To už uhlíková stopa nevadí, zkrátka zbláznili jsme se, řídí a organizují nás diletanti,“ uvedl nedávno jeden z organizátorů současné protestní akce zemědělců, Zdeněk Jandejsek, pro ParlamentníListy.cz.
ParlamentníListy.cz se v anketě zeptaly politiků napříč celým spektrem, jak požadavek odstoupení od Green Dealu vnímají.
„Souhlasím s tím, že současná podoba Green Deal neodpovídá realitě a především ekonomickým možnostem EU. Green Deal je třeba zásadně reformovat a vrátit se k jeho původní myšlence. Bohužel chování vlády Petra Fiály, i v rámci našeho předsednictví, ukazuje, že racionální přístup nahradila ideologie. Jejím výsledkem je, že Evropa ztrácí konkurenceschopnost a soběstačnost. V tomto kontextu chápu i požadavky farmářů. Ti se totiž nebrání posilování trvalé udržitelnosti, ale prosazování nesmyslných ideologických norem, které je dělají nekonkurenceschopnými,“ míní místopředseda Sněmovny a šéf stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček.
Poslanec ODS Petr Bendl upozorňuje, že Green Deal je celá škála opatření. „Zahrnuje ochranu přírody. Vody a půdy zejména a také využívání obnovitelných zdrojů. Na to rezignovat nelze. Co je třeba přehodnotit, je míra opatření a ekonomické náklady s tím spojené,“ konstatuje.
Zcela odlišné vidění celé věci má pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „Zemědělství se Green Deal efektivně nedotkl, je tam všehovšudy jeden předpis požadující šetrnější hospodaření s půdou. Zemědělce ve skutečnosti ničí nastavení dotačního systému, protože peníze končí v kapsách velkých agrobaronů. Typicky organizátor současných blokád dopravy Jandejsek si přišel z evropských peněz na více než dvě miliardy korun, zisky jeho spojence Babiše jdou do desítek miliard korun,“ řekl.
„Rozumím zemědělcům, že proti Green Dealu protestují, ale vadí mi, že jim ukradli demonstraci. Omezit hospodaření, nechávat půdu ladem, omezit hnojení a pesticidy, emisními povolenkami zdanit metan z krkání a prdění krav, snížit stavy hospodářských zvířat, používat elektrotraktory a elektrokombajny, a ještě jim zdanit naftu. To je pro zemědělce cesta do pekel. Ale to je i v ostatních odvětvích hospodářství a společnosti, kdy Green Deal vede ke zvýšení cen elektřiny, úpadku, ztrátě konkurenceschopnosti, chudobě a bídě. Ale zato zachráníme klima a vytvoříme beztřídní a rovnostářskou společnost. Sakra, nezažili jsme to už před lety?“ ptá se senátor ODS Tomáš Jirsa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka