„Obávám se, že kandidátů bude ještě víc, a ještě více exotičtějších, než jsou tito,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz nyní nezařazený senátor Vladimír Dryml. „Mám za to, že jsou to lidé, kterým trochu chybí soudnost,“ dodal. Zároveň připomněl, že v přímé volbě prezidenta v podstatě každý může prohlásit, že bude kandidovat na úřad hlavy státu. Senátor ovšem vyslovil i pochybnost, že se jim podaří shromáždit 50 tisíc podpisů, jak to vyžaduje zákon, nejsou-li to straničtí kandidáti. „Jejich šanci nevidím příliš růžově. Ono těch 50 tisíc podpisů zase není tak málo, jak by se mohlo zdát,“ konstatoval Dryml.
- SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Jediným skutečně oficiálním kandidátem je zatím Miloš Zeman
Jak řekl, tu zkušenost už mají ti, kteří ty podpisy začali shromažďovat, nebo už dokonce shromáždili. „Vždyť jediný, kdo má zatím jistotu podpisu 10 senátorů a oněch 50 tisíc podpisů je Miloš Zeman,“ dodal Dryml, který právě Miloši Zemanovi přispěl do kampaně podpisy deseti senátorů.
Podle Drymla pak zatím ani horký kandidát jako je Jan Fischer nemá splněné podmínky, které mu zákon ukládá. Připustil však, že do samotné volby je ještě dost dlouhá doba, takže ta šance tu je. „Určitě se také najdou ještě jiní kandidáti,“ dodal.
Pokud jde o podpisy poslanců, je to prý otázka politických stran, zastoupených ve sněmovně, které mohou svým podpisem své kandidáty podpořit. „S výjimkou strany LIDEM Karolíny Peake, jsou to všechny strany zastoupené ve sněmovně,“ dodal Vladimír Dryml. Skutečnými kandidáty prý ale podle něho budou ti, kteří splní zákonem dané podmínky. „U těch ostatních spíše vnímám snahu se zviditelnit,“ dodal.
Nechci připustit degradaci první přímé volby prezidenta této země, říká Gazdík
„Je samozřejmě demokratickým právem každého občana rozhodnout, zda se chce nebo nechce ucházet o nejvyšší úřad v naší zemi,“ řekl předseda poslaneckého klubu za TOP 09 Petr Gazdík. Na druhé straně je prý jeho právo, jako voliče, je vybrat nebo nevybrat. ParlamentnímListům.cz také potvrdil, že kandidátem za TOP 09 na úřad prezidenta je stále pouze šéf TOPky Karel Schwarzenberg.
Petr Gazdík se staví proti tomu, aby se z první přímé volby prezidenta staly výkřiky, jejichž jediným cílem by byla snaha po zviditelnění, aniž by měli kandidáti potřebný počet podpisů. „Považoval bych to za degradaci přímé volby prezidenta a velmi by mě to mrzelo,“ dodal.
Na dotaz, zda by si uměl představit jednoho z nich v roli prezidenta, měl Petr Gazdík pro ParlamentníListy.cz překvapivou odpověď. „Víte, po tom, co zažívám v parlamentu, co se děje na politické scéně, si umím představit opravdu leccos, protože na základě těchto prožitků už dokáži mít velmi bujnou fantazii,“ konstatoval.
Děsí mě, že by takto mohl mluvit budoucí premiér ČR, říká o Sobotkovi Gazdík
Petra Gazdíka velmi pobouřily výroky oranžového předsedy Bohuslava Sobotky, který na Facebooku vyslovil znepokojení u starších prezidentských kandidátů, kterým by mohl před televizními kamerami vypadnout zuby, jako se to stalo pákistánskému politikovi, což doložil videem. Prý si prostě představil „tu partičku mocichtivých sedmdesátníků deroucích se na Hrad“ a nemohl se zdržet komentáře.
„Pan předseda Sobotka, který ve sněmovně káže o morálce, o mravních hodnotách, a jak má vypadat morální společnost, svým výrokem urazil všechny starší občany,“ řekl Gazdík pro ParlamentníListy.cz. Dodal, že šéf ČSSD dal svými slovy jako vrcholný politik najevo neúctu ke starším lidem, kterou Gazdík označil za obecně nedobrý rys současné společnosti. „Ale to by snad vrcholní politici opravdu neměli podporovat. Docela mě děsí, že takovýmto způsobem by měl možná mluvit budoucí premiér této země,“ dodal předseda klubu TOP 09.
- TÉMA: Sobotka a vypadané zuby
V tomto smyslu se prý Petr Gazdík plně ztotožňuje s výrokem prezidentského kandidáta Miloše Zemana, že Sobotku přivedla k výroku zoufalost z vlastní neschopnosti, která dohání politiky ke hloupým výrokům.
„Víte, jako starosta vím, co to je, když starý člověk zůstane sám,“ říká Gazdík. Připomněl, že do staršího věku nyní vstupují silné ročníky, takže situace bude ještě horší. „Děsí mě například, že více než polovina pohřbů je dnes bez obřadů, protože na to lidé nemají,“ říká ParlamentnímListům.cz dále starosta a poslanec, kterému před několika lety také zemřel tatínek. „Rozloučení je důležité nejen jako důkaz úcty k zesnulému, ale to rozloučení je důležité i pro ty pozůstalé,“ upozorňuje. Jsou podle něj zvyky a tradice, které by se měly dodržovat. A začnou-li vrcholní politici takto mluvit o starých lidech, je to opravdu zlé,“ dodává Petr Gazdík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká