Univerzita Karlova ve spolupráci se Spolkem českých právníků Všehrd uspořádaly na půdě Právnické fakulty panelovou diskuzi na téma deset let členství České republiky v Evropské unii s podtitulem „Očekávání a vize“. Rektor nejvýznamnější české a nejstarší středoevropské vysoké školy profesor Tomáš Zima přivítal aktéry prvního panelu „Očekávání“, jehož se zúčastnili bývalí evropští komisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla spolu s Giselou Stuart, poslankyní Dolní sněmovny Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Pracovní povinnosti znemožnily vystoupit nynějšímu evropskému komisaři Štefanu Fülemu.
Pro druhý panel „Vize“ přijali pozvání lídři do eurovoleb všech sedmi parlamentních stran. Každý z nich dostal na úvod k dispozici pět minut, aby popsal vize své strany či hnutí, za které kandiduje. „Být k Evropě kritický neznamená být protievropský,“ vysvětlila jednička na kandidátce KSČM Kateřina Konečná, která v souvislosti s událostmi na Ukrajině, na nichž má i Unie svůj podíl, připomněla, že evropským ideálem byl vždy mír. A doporučila nevrhat se tam, kam nepatříme, ani nevnucovat naše vize těm, kdo o ně nestojí.
Niedermayerovou vizí je, aby se Češi myšlenkově posunuli do Evropy
Bývalý viceguvernér České národní banky a lídr kandidátky TOP 09 a Starostů Luděk Niedermayer poukázal na to, že Češi patří v ekonomických otázkách k nejvíce skeptickým Evropanům. „Jeho vizí je, aby se Češi myšlenkově posunuli tam, kde geograficky jsou, tedy do Evropy. Hlavní metou není dohnat a předehnat, ale konkurenceschopnost a zaměstnanost,“ konstatoval bývalý bankéř, jenž kromě okamžiků, kdy si obracel papíry nebo si potřeboval pomoci nějakým gestem, nevyndal během řeči ruce z kapes.
Idylka na akademické půdě však trvala jen do chvíle, kdy slovo dostala Klára Samková, která vede kandidátku hnutí Úsvit. Nejprve zmínila, že je absolventkou Právnické fakulty stejně jako další dva lídři Pavel Svoboda za KDU-ČSL a Pavel Telička za hnutí ANO. A s druhým jmenovaným se začala porovnávat. „Dnes tu stojíme bok po boku, oba jsme lídři kandidátek do Evropského parlamentu svých nově vzniklých hnutí. Jsme prakticky stejně staří a absolvovali jsme zdejší fakultu ve stejném roce. Naše osoby však téměř dokonale personifikují téma dnešní diskuse: On je ta naděje – já reprezentuji zklamání,“ uvedla Klára Samková.
Na Samkovou zbylo močení na veřejnosti a krádeže v sámoškách
O svém rivalovi prohlásila, že byl vždy nadějným, k čemuž ho předurčovalo už to, že byl synem kariérního diplomata komunistické éry pracujícího na diplomatických postech v lůně takzvané imperialistické ciziny. „Zavčasu vstoupil do komunistické strany a jeho bezprostředně následující kariéra úředníka Ministerstva zahraničních věcí byla příkladná. Oproti tomu můj otec nesměl řadu let publikovat a vědecky pracovat, protože nesprávně vyhodnotil poskytnutí bratrské pomoci spřátelenými armádami socialistického bloku,“ pokračovala jednička na kandidátce Úsvitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník