Pravicoví politici Háchu spíše hájí, zatímco levicoví politici, a především poslanci KSČM, ho odsuzují. „Byl vlastenec, kterému bylo jasné, že se obětuje. Osobně předal mému strýci dokumenty, aby je doručil do Londýna. Bohužel rychle pokračující skleróza a tudíž výroky, za které už nemohl být zodpovědný, zastínily jeho obraz,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Zachránil mnoho životů
Místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek si myslí, že Háchu nelze jednoznačně soudit jako zrádce a kolaboranta. „Otázka je, zda bylo správné přijmout úřad prezidenta v době takzvané Druhé republiky, jejíž fašizující charakter byl zřejmý. Na druhé straně do úřadu by nastoupil někdo mnohem horlivější než Hácha. Hácha se opravdu snažil zmírnit nejostřejší projevy nacistické perzekuce. Jistě pro něj bylo mučivé, že právě s ním, jenž tak věrně sloužil svému státu, byl spojen zánik jeho existence. Přijal roli, kterou on sám zřejmě chápal jako službu, ale která byla zároveň hluboce nedůstojná. Nechtěl bych být jeho soudcem,“ zamyslel se poslanec.
„Jsem jedním z těch, kteří si osobnosti Emila Háchy váží. Jsem přesvědčen, že navzdory tomu, že se ocitl v tragicky špatné době na špatném místě, chtěl udělat a asi v rámci možností dělal maximum pro tento národ,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Čechlovský.
„Já ho mám za zrádce a kolaboranta, který stvrdil naše područí Němcům, znevěrohodnil postavení legitimní vlády a především prezidenta Beneše,“ řekl naopak rezolutně senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.
Podle bývalé místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09 byl doktor Emil Hácha významnou osobností našich dějin. „Funkce prezidenta se ujal, přestože dobře věděl, že se vděku a docenění nedočká. Zachránil mnoho životů v přetěžkých politických podmínkách a za to mu patří náš dík. Konec Háchova života ilustruje radikalismus v době těsně po válce, která bohužel často nedokázala rozlišit mezi skutečnými zrádci a nevinnými oběťmi. Háchovy zásluhy by proto měly být připomínány,“ míní poslankyně.
Těžko ho hodnotit nálepkou
Senátor ODS Tomáš Jirsa prozradil, že je zrovna na chalupě poblíž Trhových Svinů, kde se Hácha narodil. Podle senátora je Hácha tragickou postavou našich dějin, ale rozhodně ne kolaborantem či zrádcem. „Byl to velký vzdělanec a znalec práva. Pokoušel se zachránit, co se dalo. Vybral si sice špatnou cestu, ale já ho neodsuzuji. Dělal, co považoval za správné,“ řekl redakci Jirsa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík