Postoj ke smlouvě o fiskální unii, který zaujal premiér Petr Nečas na pondělním summitu EU, poškozuje Českou republiku, řekl ČTK předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ministr, který dnes odlétá na čtyřdenní zahraniční cestu, chce situaci řešit po svém návratu. Ke vznikající smlouvě se ze zemí EU nepřipojily Velká Británie a ČR.
„Bral se ohled na národně-socialistické křídlo v ODS a tím se poškodily státní zájmy,“ poznamenal Schwarzenberg. Je podle něj ale také možné, že premiér Nečas „to dělá jen napínavé, aby se prokázal jako veliký borec“ a ČR se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí. Kalousek zase v Rádiožurnálu řekl, že doufá, že Česká republika v březnu smlouvu podepíše.
Eurořiťolezectví a europopulismus
ODS si nenechala kritiku Schwarzenberga a Kalouska líbit. „Petr Nečas je posledním ze statečných a jeho postoj je vysoce odpovědný a zcela v souladu se zájmy občanů této země. Svými kroky ukazuje, že v době ekonomické krize mu není lhostejné, jakým způsobem se s penězi každého z nás v Bruselu nakládá. Naopak postoj Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska již snad už ani není projevem nebezpečného europopulismu. To už je doslovně eurořiťolezectví,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec ODS Boris Šťastný.
„Jednoznačně podporuji pana premiéra v jeho postupu a stanovisku,“ uvedl ministr zemědělství a šéf středočeské ODS Petr Bendl. "Premiér má pravdu a postupoval správně. Od vlády měl mandát k dohodě nyní nepřistoupit. Není kam spěchat. Reakce ministerstva zahraničí není adekvátní a naopak škodí snaze premiéra vyjednat pro ČR co nejlepší podmínky," míní ministr obrany a místopředsedseda ODS Alexandr Vondra.
"Hrubě s ministry TOP 09 nesouhlasím. Podporuji pana premiéra a jeho odvahy si vážím," reagoval ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík