„Navrhuji do programu této schůze nový bod a to vytvoření vytvoření dočasné komise Poslanecké sněmovny pro přípravu systémového a komplexního návrhu legislativních změn zákona o povinném značení lihu a zákonů či podzákonných norem souvisejících s černým trhem alkoholem a jeho dopady na nevýběr daní a zdraví a životy lidí,“ navrhl dnes komunista Miroslav Opálka svým kolegům a to v souvislosti s aférou, kdy se v Česku v důsledku pančovaného alkoholu již 22 lidí otrávilo metanolem.
Pokud poslanci jeho návrh neodhlasují na dnešek, pak Opálka žádá, aby návrh byl alternativně zařazen do programu na středu a to po jednání zdravotního výboru.
SLEDUJEME téma: Metylalkohol
„Média tyto kauzy již probírala v první polovině 90. let. Tento problém byl podobně jako hazard posunován státní správou vždy do podlaží... Jde o to, abychom se podívali, jak tato problematika vypadá hlavně pod drobnohledem Ministerstva financí a ne jen Ministerstva zdravotnictví,“ poznamenal komunista k důležitosti své žádosti.
Opálka se svým návrhem nebyl nakonec ani sám. ČSSD požadovala od ministrů zdravotnictví a financí informace o otravách alkoholem. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka k tomu konkrétně požadoval, aby ministři financí a zdravotnictví Miroslav Kalousek a Leoš Heger (oba TOP 09) poslancům ve středu předložili zprávu "o množících se otravách metyalkoholem". Očekával totiž, že premiér Petr Nečas (ODS) bude Sněmovnu sám informovat o postupu vlády proti metanolu.
"Situace je s ohledem na počet úmrtí hodnocena jako druhá největší katastrofa po povodních 1997 a "vládě se zcela evidentně vymkla záležitost pančovaných lihovin z rukou", zmínil Sobotka.
Paroubek: Prošetřit by to měla BIS
K ČSSD a komunistům se pak připojil i šéf národních socialistů Jiří Paroubek, jenž požadoval informaci o postupu státu proti černému trhu přímo od předsedy vlády. Státní správu obvinil ze selhání, prošetřit by to podle něho měla BIS. Vyhlášení prohibice byl podle Paroubka nezbytný krok, ale zároveň "akt zoufalství".
Pozadu nezůstal ani Vít Bárta (VV), který ritizoval ministerstvo zdravotnictví za výklad zákazu nabízení lihovin k prodeji, prý je selektivní a vytváří prostor ke korupci. "Jak je možné, že některé reklamy na alkohol dále povoleny jsou a jiné reklamy jsou velmi selektivním způsobem stahovány a rušeny," dotazoval se Bárta s poukazem na riziko arbitráží. "Já se obávám, že pan ministr zdravotnictví zákazem těchto reklam spíše otráví české hospodské než další osoby z hlediska konzumentů," dodal.
Heger: Je to již na úrovni zbraní hromadného ničení
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) informoval dnes po jednání krizového štábu o nálezu dalších 260 litrů alkoholu s až třicetiprocentní koncentrací metanolu. Ministr to označil za maximálně toxickou dávku a s nadsázkou uvedl, že „to začíná být na úrovni zbraní hromadného ničení“. Podezření navíc padlo i na oficiální likérky.
Nikdo z krizového štábu nechtěl upřesnit, o jaké společnosti se jednalo. Při posledních kontrolách navíc prý bylo objeveno 94 tisíc kolků, které byly podle Hegera vyzvednuty pro oficiální likérku, ale „ocitly se úplně jinde“.
Sněmovna opět odloží schvalování církevních restitucí
Zatímco otázka komise o povinném značení lihu visí stále ve vzduchu - ani po více než dvou hodinách debat totiž poslanci program schůze neschválili - už krátce po poledni bylo jasné, že církevní restituce se po senátním vetu nebudou schvalovat na této schůzi. Poslanci jejich projednávání stejně jako před dvěma týdny totiž odloží. Kdy se budou poslanci předlohou zabývat, není jasné. Novinářům to dnes řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Strana LIDEM kolem vicepremiérky Karolíny Peake svou podporu již dříve podmínila přijetím daňového balíčku, proti němuž se bouří část občanských demokratů.
Závěrečné schvalování balíčku, s nímž vláda spojila svou důvěru, se očekává na říjnové sněmovní schůzi. Do té doby má být jasná jeho konečná podoba. O tom, kdy přijde na řadu potvrzování restitucí, se bude podle Stanjury před říjnovou schůzí jednat.
"Čili může to být na příští schůzi, nebo to může být až po případném vrácení (daňového balíčku) ze Senátu či po případném vetu prezidenta," uvedl Stanjura. Připustil, že může nastat varianta, že sněmovna bude o restitucích jednat až koncem letošního roku.
Zviditelnění před volbami?
Ani po téměř třech hodinách nebyl program schůze sněmovny odhlasován. To, že se vše dlouho táhne, před 17:00 hodinou označil komunista Jiří Dolejš pro ParlamentníListy.cz slovy: "Zviditelnění před volbami - po programu už koalice opozici zase zasklí."
Kvůli předlouhé debatě k programu pak nakonec šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura poslance žádal, aby bylo možné o zákonech dnes hlasovat i po 19. a 21. hodině, což nakonec poslanci schválili.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb