Křik kolem zákona o zabavení majetku: Obrovské zděšení i hrozby některým grázlům

10.09.2013 15:02 | Zprávy

Největší favorit předčasných voleb láká na majetková přiznání. Podle advokáta Kolji Kubíčka je ale pronásledování nebo extrémní zdaňování lidí, kteří vydělali velké peníze, návratem k socialismu. Další oslovení právníci upozorňují na nejedno úskalí návrhu ČSSD. Musel by se týkat nejen fyzických osob, ale i firem, jinak by se v nich mohl majetek ukrývat.

Křik kolem zákona o zabavení majetku: Obrovské zděšení i hrozby některým grázlům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Od roku 2015 by mělo platit pro každého, kdo si pořídí nemovitost v hodnotě přesahující deset milionů či získá jakýkoli jiný majetek nad dva miliony, že bude muset podat majetkové přiznání. Pokud tak neučiní a daňová správa mu na to přijde, zdaní mu ho 100 procenty. Majetková přiznání jsou jedním z předvolebních hitů ČSSD, ale mají podporu komunistů, SPOZ i prezidenta Miloše Zemana.

Uzákonění majetkových přiznání považuje advokát Kolja Kubíček za předvolební propagaci ČSSD. „Nic jiného to v žádném případě není. I kdyby to skutečně takhle chtěli dělat, tak se tím stejně žádná korupce nebo cokoli jiného nezlikviduje. Těch deset milionů na dům a dva miliony na jiný majetek jako hranice pro nutnost podání majetkového přiznání v jednom roce považuji za nic neřešící,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Kolja Kubíček, podle něhož jakýkoli pokus zdaňovat cokoli jenom proto, že někdo získal nějaký majetek, zavání trochu socialismem.

Pronásledování vysoce vydělávajících je návratem k socialismu

„Kdyby měla jít politika tím směrem, že se budou pronásledovat nebo extrémně zdaňovat osoby, které vydělaly skutečně peníze, pak je to pokus o návrat k socialismu. To je cesta, kterou tahle republika v roce 1989 opustila. A z takové cesty zpět k socialismu mám strach. Ne pro socialismus jako takový, ale proto, že přesně tyto postupy a tyto názory, koho zdanit a podobně, jsou známy z doby socialismu, jsou známy od komunistických představitelů. Jestliže to někdo chce vrátit, pak to představuje pro tuhle společnost nebezpečí,“ upozorňuje advokát Kolja Kubíček.

Advokát Karol Hrádela se domnívá, že majetková přiznání mohou jako nástroj boje proti korupci částečně fungovat. „Jako jedna z dílčích součástí boje proti korupci ano, ale mnohem důležitější je otázka fungující justice a na to se nedbá. Protože už teď existují předpisy, které umožňují relativně slušný boj proti korupci. Ale majetkové přiznání? Tak to napíšete na někoho ze známých, zdědíte, vyhrajete na los, to se v zahraničí běžně děje. Jsem právník a vím, že všechno se dá obejít,“ říká pro ParlamentníListy.cz Karol Hrádela.

Proti velkým grázlům to nepomůže, proti středním ano

Přesto možný přínos po zavedení majetkových přiznání nevylučuje. „Protože i obcházení má smysl pouze tehdy, pokud je přínos v určité rovině. Proti velkým grázlům to moc nepomůže, ti si vždy najdou cestu, ale proti těm středním by to pomoci mohlo. Ale než nějaká majetková přiznání jsou mnohem účinnější daně. Přece není problém nakoupit akcie a za rok je velmi výhodně prodat. Právě ČSSD má s tímto zkušenosti,“ poznamenává advokát Karol Hrádela s tím, že majetková přiznání podporuje, ale nemyslí si, že budou tak účinná, jak od nich mnozí jejich zastánci očekávají.

Na jedno z úskalí uvažovaného zavedení majetkových přiznání poukazuje Vladan Brož, právník Transparency International ČR. „Je otázkou, jestli budou majetková přiznání zavedena pouze na fyzické osoby, nebo jestli se budou vztahovat i na firmy. Pokud by to platilo pouze na fyzické osoby, tak se trochu obávám, že by se nelegálně nabytý majetek mohl skrývat právě ve firmách,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Vladan Brož.

S nelegálně nabytými majetky z minulosti už nikdo nehne

Sám je zvědav, jak bude nastaven samotný mechanismus, jak to bude administrativně náročné a jestli v zákonu budou nějaké mezery. „Jde vždy o to, jakým způsobem to budou moci lidé obcházet. Tenhle zákon je potřeba a byl tady potřeba už v minulosti. V okamžiku, kdy se to už nebude vztahovat na dobu minulou, což ani nejde, tak jsem skeptický k tomu, že to postihne ty majetky, které byly v minulosti nabyty nelegálně. Ale s tím se, bohužel, asi nedá nic dělat,“ uznává právník TI ČR Vladan Brož.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…