Návrh novely jednacího řádu, který míří k posouzení do výborů, například zakáže poslancům podávat k návrhům zákonů takzvané přílepky. Všechny pozměňovací návrhy by poslanci také museli opatřit zdůvodněním.
V diskusi k normě vystoupilo několik poslanců. Mezi nimi byli Jeroným Tejc (ČSSD), David Kádner (Úsvit), Helena Válková (ANO), Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), Stanislav Polčák (TOP 09), Zbyněk Stanjura z ODS a Anna Putnová z TOP 09.
Úplně vše z úterního jednání sněmovny najdete ZDE
Martin Komárek (ANO) předstoupil před poslance s jednou námitkou. Podle něj by totiž bylo vhodné, kdyby poslanci přijali nějaký návrh, kde budou limity, jak a hlavně kdo bude ve sněmovně smět hovořit s přednostním právem. Zdá se mu totiž, že opozice chce dnes obstruovat. A to proto, že s přednostním právem ještě před schvalováním o programu dnešní mimořádné schůze, na jejímž konci budou poslanci probírat služební zákon, vystoupilo hned několik předsedů poslaneckých klubů, a to opakovaně.
„Ono je to tak trošku nedemokratické, i když obstrukce patří do demokracie,“ zmínil ke svým slovům a potažmo k návrhu o přednostnímu právu Komárek a na konto služebního zákona pak navíc uvedl, že by sněmovna sice neměla ustupovat podmínkám, ale je prý dobře, že padla tato „pseudomínka“ ze strany prezidenta Zemana.
Slova o přednostním právu se ale pranic nelíbila předsedovi poslanců z ODS Zbyňkovi Stanjurovi.
„Chtěl bych, aby si poslanci z ANO nezahrávali s tím, že omezí možnosti opozice vystupovat tím, že omezíme přednostní právo,“ řekl Stanjura a poučil Komárka o tom, kdo všechno má přednostní právo. „Koalice bude mít i tak o mnoho víc řečníků v přednostním právu,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb