Mezi Tluchořovy spojence, kteří daně nepodpoří, patří dále středočeští poslanci Marek Šnajdr a Ivan Fuksa.
Krajské volby - region a kongres
Pokud jde o Petra Tluchoře, tak dle drbů ze sněmovny usiluje o několik věcí. Nově se mluví například o tom, že Tluchořův soupeř Raduan Nwelati má jako krajský volební lídr šanci v krajských volbách ve středních Čechách proti ČSSD uspět, protože ta je zde viditelně oslabena kauzou Rath.
Volební vítězství, či relativně dobrý výsledek Nwelatiho, který je spojencem Petra Bendla, by tak mohl oslabit stále relativně silnou pozici tluchořovců ve středních Čechách. Dle této verze by pak Tluchořovi úspěch ODS v krajských volbách nevyhovoval a je jasné, že současné rozmíšky ve straně k dobrým výsledkům ve volbách zrovna nepřispějí.
Podobná motivace může fungovat i směrem k volebnímu kongresu ODS. Pokud ODS v krajských a senátních volbách propadne, posílí to volání po zásadní změně ve vedení či kursu ODS a pozici Petra Nečase a jeho místopředsedů to rovněž neposílí.
Pomsta či funkce?
Jiný přední člen ODS zase hovoří o něčem jiném: „Jedná se o čistou pomstu Petru Nečasovi, nic více v tom nehledejte.“ Jiný přední poslanec ODS si to naopak nemyslí: „Pomsta? Petr Tluchoř je hráč a chce něco získat. Podle mě neuvažuje emocionálně v termínech, jako je pomsta.“
O co může Tluchořovi a spol. jít, zmínil v úterý na poslaneckém klubu dokonce sám premiér Petr Nečas s tím, že ale takovým spekulacím nechce věřit. „Řekl, že vůbec nevěří těm pomluvám, že by Petr Tluchoř chtěl zobchodovat podporu daňovému balíčku za to, že by se Ivan Fuksa stal šéfem NKÚ a Petr Tluchoř předsedou Poslanecké sněmovny,“ prozradil zdroj z jednání klubu.
Navíc Fuksa nemá na Nečase určitě dobré vzpomínky, když ho odvolal z funkce ministra zemědělství a Fuksa později neuspěl ani v boji o lídra středočeské kandidátky s Raduanem Nwelatim.
Pokud jde o Marka Šnajdra, tak ten si prý chce udržet pozici ve VZP. Spekuluje se také nad tím, do jaké míry ho může ohrozit kauza IZIP.
Netluchořovci
Mimo partu Petra Tluchoře stojí v odporu proti zvyšování daní také Jan Florián, Radim Fiala a Tomáš Úlehla. Pokud se nyní balíček neschválí, tak se v případném novém hlasování proti postaví Boris Šťastný.
Pokud jde o Tomáše Úlehlu, tak žádné vedlejší úmysly nejsou známy, ke zvyšování daní se vyjadřoval kriticky od počátku. O postoji Radima Fialy se též mnoho neví. Byl doposud spíše nenápadným poslancem, který se moc nevyjadřoval. Ale je společně s Ivanem Langerem v regionální radě ODS Olomouckého kraje.
Florián a Šťastný stejně jako Úlehla kritizovali daně mnohem dříve, než se k tomu přidal Tluchoř. Částečnou motivací může být i postoj Václava Klause, k němuž má Šťastný blízko. Otázkou je i případná návaznost na pražskou politiku ve sporu s Bohuslavem Svobodou.
Každopádně patrně jednotliví poslanci a skupiny mají své motivace. Těžko lze tvrdit, že by postup koordinoval Petr Tluchoř s Václavem Klausem, protože dlouho je znám jejich vzájemně negativní vztah, stejně tak negativní vztah Šťastného k Tluchořovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík