Na místo, odkud byl zvyklý pálit ostrá slova především na Miroslava Kalouska, Petra Nečase a další členy jeho vlády, se po čtvrt roce vrátil vazebně stíhaný poslanec David Rath. Tentokrát od sněmovního řečnického pultíku oslovoval přítomné zákonodárce v souvislosti s druhou žádostí policie o jeho vydání k trestnímu stíhání.
Svůj projev z žádných připravených poznámek nečetl, mluvil spatra tak jako kdykoli v minulosti a žádná výrazná změna na něm patrná nebyla. „Na mě to působilo dojmem, že vůbec nemůže vystoupit z toho svého jáství, jeho ego a sebestřednost jsou stále v popředí,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz jeho vystoupení Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace.
Celý projev ZDE
Opakované vracení k tématům projev rozmělňovalo
Podle mediálního odborníka byl bývalý hejtman na řeč sice připraven, ale strukturou nebyl projev až tak dobrý, protože se opakovaně vracel k tématům. „Když už se zdálo po půlhodině nebo po čtyřiceti minutách, že se svým provoláním bude končit, tak opět rozmělňoval své argumenty. Tam se asi nechal emotivně trochu unést,“ myslí si Pavel Brabec.
Když promlouval David Rath před sněmovnou v souvislosti s první žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání, to bylo v úterý 5. června, tak přímý přenos jeho projevu sledovalo 737 tisíc diváků, což byl absolutní rekord sledovanosti ČT24, který překonal běžnou sledovanost hlavního zpravodajského pořadu České televize Události.
Lidé sledují projev spíše jako reality show
Nedá se ale příliš předpokládat, že by diváky mohla jeho slova přesvědčit o vině či nevině. „Lidé to spíše sledují z principu a z podstaty, protože tento stát ještě nezažil tak vysokého politika, aby se dostal se zákonem takhle do úzkých. Samozřejmě že lidé vědí, že jde o politický boj, ale pro normální lidi je to fakticky spíše nějaká reality show. Poskládají si nějaké informace a chtějí vidět člověka, který je v nějakém problému, jak se hájí,“ říká pro ParlamentníListy.cz prezident AČRA Pavel Brabec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník