Proevropský postoj ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je dlouhodobě trnem v oku těch politiků ODS, kterým není po chuti Evropská unie a čím dál větší sešněrovávání jejích členů. Když předseda TOP 09 Schwarzenberg vytýkal premiéru Petru Nečasovi, že za Českou republiku nepřistoupil k paktu rozpočtové odpovědnosti, prohlásil proto, že předseda vlády podlehl národně socialistickému křídlu v ODS.
Premiér si však jeho další slova o tom, že škodí zemi, nenechal líbit a šéfa české diplomacie následně zkritizoval za to, jak si ve funkci počíná, a doporučil mu, aby lépe vážil své výroky. Jejich úterní setkání ve sněmovně proto mělo po týdnu od vzájemných výpadů přinést alespoň trochu souladu do jejich vztahů. Opak však byl pravdou. „Nedohodli se na ničem,“ cituje deník Právo svůj zdroj s tím, že rozhodně nešlo o příjemné jednání a oba aktéři se z něj vrátili hodně rozladění.
Nebudeme se okřikovat, ale jednat, dokud nenalezneme řešení
Schůzka trvala přibližně půl hodiny a ani jednomu z předsedů koaličních stran po ní příliš do řeči nebylo. Premiér své mlčení později nahradil neutrálním tiskovým prohlášením: „Diskutovali jsme o záležitostech týkajících se schválení evropské smlouvy o fiskální unii. Shodli jsme se na tom, že chceme vést další jednání, která povedou k dosažení shody nad touto evropskou smlouvou.“
Mnoho toho ze schůzky neprozradil ani ministr Schwarzenberg: „Dohodli jsme se, že se nebudeme okřikovat a osočovat a že budeme jednat, až nalezneme řešení,“ poznamenal šéf české diplomacie pro deník Právo. Právě na jeho hlavu se často snáší kritika z řad politiků ODS a europoslanec Jan Zahradil dokonce prohlásil, že by byl rád, kdyby Schwarzenberg ministrem nebyl, protože tu funkci nevykonává dobře.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník