Paroubek ostře o modrých kmotrech. Stojí i za volbou Klause

29.03.2012 20:27 | Zprávy

Poměry, které vládly na pražském magistrátu za panování Pavla Béma, ovlivňovaného lobbistou Romanem Janouškem, se staly mediálním hitem posledního týdne. Podle mnohých politiků se však jedná jen o standardní situaci, která je v české politice naprosto běžná.

Paroubek ostře o modrých kmotrech. Stojí i za volbou Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek s chotí Petrou

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka tato situace vznikla podpisem tzv. opoziční smlouvy. Expremiér Jiří Paroubek nevidí rozdíl mezi Janouškem a Topolánkovým přítelem Markem Dalíkem.

Tzv. „opoziční smlouva“ – plným názvem „Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice uzavřená mezi ČSSD a ODS“, byl paskvil uzavřený Václavem Klausem a Milošem Zemanem pro označení spolupráce jejich stran po předčasných volbách 1998. O ujednání se dodnes mezi lidmi panuje názor, že opoziční smlouvě se říká opoziční, protože je „o pozicích“.

Koalice vedou ke korupci

„Prapůvodem všeho byla opoziční smlouva. Ta umožnila velké koalice na radnicích. I neznalému se musí zdát velmi nespravedlivé, když čtyři největší města České republiky – Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, kde žije pouze 20 procent obyvatel tohoto státu, získávají více než polovinu veškerých peněz určených obcím a městům. A když si vezmete koalice ve většině statutárních měst a nejen tam, tak  podobná situace jako byla na pražské radnici není náhodná. Právě to byl jeden z důvodů, proč vznikla TOP 09,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Petr Gazdík.

Topolánek není arbitr politické kultury

Expremiér Mirek Topolánek označil vztah mezi Bémem a Janouškem za špičku ledovce, podle něj je Janoušek jen kmotříček a politiku ovládají větší hráči. Další expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek to nebere příliš vážně.

„Já myslím, že pan Topolánek není žádný arbitr vkusu ve věcech politické kultury. Po mém odchodu z čela české vlády se vytvořil systém, který více nebo méně řídily klientelistické kliky. Jeho symbolem byl Marek Dalík. Chtěl, vlastně bych ani raději nechtěl, číst odposlechy těch, kdo zajišťovali přeběhnutí poslanců Melčáka, Pohanky, Snítilého, Wolfa do politického tábora Topolánkovy vlády. A mohl bych zmínit i prezidentskou volbu,“ míní Paroubek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Urban

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…