Po flašce vína. Klausův Jakl, Benda a další vypískali návrh na revoluční změnu

24.07.2012 4:42 | Zprávy

Ani změna volebního systému, ani mínusové hlasy. Návrhy, které se chystá od podzimu prosazovat finančník a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček, se na politické scéně setkávají spíše s posměšky a ironií. Podle oslovených politiků nemají s realitou nic společného, mínusové hlasy by vedly jen k moci šedého průměru a jejich autor prý svůj návrh asi stvořil "v průběhu letního grilování po lahvince těžkého červeného".

Po flašce vína. Klausův Jakl, Benda a další vypískali návrh na revoluční změnu
Foto: Archiv
Popisek: Finančník a bojovník proti korupci Karel Janeček

Finančník a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček překvapil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz informací, že se už na podzim bude snažit prosadit nový volební systém a díky němu nastartovat obnovu v zemi. Musí podle něj skončit nynější praxe, kdy si politická strana dá do čela nějakou sympatickou figurku a za ní se seřadí ti nejhorší lidé, kteří se dostanou do parlamentu.

„Základem tohoto systému je volba osobností a také naprostá novinka – možnost dát minusový hlas, abychom si mohli škrtnout svého zlojeda. Stávající volební systém je zastaralý a ptá se lidí jen na to, co chtějí. Jenže se neptá, co nechtějí, a to je ta chyba,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Karel Janeček, v čem by spočívala zásadní změna volebního systému.

Lidovci a zelení by podporou návrhu mohli získat hodně voličů

Jeho plán na změnu volebního systému vychází z předpokladu, že lidé vyvinou na politiky  potřebný tlak, aby se k návrhu připojili. „Pokud ho bude chtít většina lidí, je to volební téma, kterým se dají získat voliči. Strany si musí uvědomit, že pokud půjdou proti tomu, ztratí extrémní počet hlasů,“ upozornil Janeček.



Politické strany se k navrženému volebnímu systému budou muset postavit už jen proto, že bude populární. A některé z nich si mohou uvědomit, že přihlásit se k němu jim může velice prospět. To podle zakladatele Nadačního fondu proti korupci platí třeba pro KDU-ČSL nebo Stranu zelených. „Obě strany jsou na hranici volitelnosti a lze předpokládat, že když budou prosazovat takový radikální a většinou společnosti požadovaný bod, tak hodně voličů získají. To je jednoduchá matematika,“ zdůvodnil Karel Janeček svůj optimismus.

Negativní hlasy by vedly k likvidaci menšinových názorů

Ten však rázně chladí reakce politiků. „Nápady pana Janečka nemají jako obvykle s realitou nic společného a jsou jen projevem jeho frustrací. Smysluplné řešení pro českou politickou scénu by bylo zavedení přímé volby poslanců, to jest většinového volebního systému, kde by skutečně každý poslanec odpovídal svým voličům,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz předseda ústavně právního výboru Marek Benda.

Tajemníkovi prezidenta Václava Klause a možnému uchazeči o funkci hlavy státu Ladislavu Jaklovi vadí u nápadu protikorupčního bojovníka především možnost mínusových hlasů. „Je jedno, kdo s tím přichází. Ale s myšlenkou negativních hlasů zásadně nesouhlasím už přes dvacet let. Její realizace by vedla k absolutní moci šedého průměru a k likvidaci menšinových názorů,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Ladislav Jakl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Co jste jako poslanec za poslední 4 roky prosadil nebo dokázal?

Dřív jste byl Babišova pravá ruka a dost aktivní poslanec, to se ale podle mě teď dost změnilo a říkám si, zda ve sněmovně nesedíte (možná ani to ne) - za dobré peníze - jen do počtu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

7:50 Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

Česko čelí nejhlubší demografické krizi v moderní historii. V roce 2024 se narodilo nejméně dětí od …