Politici k ČT: Víc peněz od lidí? Řekněte, na co půjdou. Další chtějí úplnou změnu

10.07.2024 20:15 | Komentář

Nejprve musí ČT rozkrýt karty a ukázat, za co peníze vybrané od koncesionářů utrácí, až pak se lze bavit o navýšení poplatků. Tak zní častý argument, který v anketě zazněl proti navrhované normě z vládní dílny. Někteří zašli ještě dál. „Poplatky zrušit, přestat tu hydru krmit,“ padlo. Zazněl i návrh na sloučení ČT a rozhlasu.

Politici k ČT: Víc peněz od lidí? Řekněte, na co půjdou. Další chtějí úplnou změnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách

Poslanci budou ve čtvrtek rozhodovat o navýšení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas, které navrhuje ministr kultury Martin Baxa z ODS. Ten přitom původně odmítal, že by vláda navýšení televizních a rozhlasových poplatků chtěla prosadit. 

Dnes pětikoalice razí argument, že se poplatky nezvyšovaly dávno a jejich současná výše by mohla ohrozit provoz ČT, kterou vnímají jako záruku demokracie a svobody v naší zemi. V anketě, kterou ParlamentníListy.cz podnikly mezi politiky všech stran, se nicméně ukázalo, že ne všichni představitelé vládních stran jsou z navrhované změny nadšeni. Opozice navíc varuje, že nikde není stanoveno, za co má ČT a ČRo tyto peníze utrácet.

Hlavním předmětem sporu pro hnutí ANO není ani tak samotné navýšení poplatků, ale řada jiných otazníků. „Nejde tady o to, zda poplatky zvyšovat, nebo nezvyšovat. Obecně nejsou poplatky drahé. Hlavní je, že nevíme, za co se utrácejí. Neexistuje zde přesná kontrola. Další důvod našeho nesouhlasu je, že nikdo nebyl schopen, a to ani na Ministerstvu kultury, definovat, co to je, ta veřejná služba. Ozývají se hlasy, které asi právem říkají, že pořady typu StarDance nebo Peče celá země patří spíše na soukromé stanice, protože jde o prostředek k získání sledovanosti, potažmo k získání reklamy. Sledovanost není to hlavní, proč by veřejnoprávní televize měla vysílat. A právně není veřejná služba definovaná. Nikdo neřekl, co by za ty peníze měla Česká televize dělat. Nemluvě o tom, že podle navrhované změny by se nově měly platit poplatky i za další přístroje jako počítače, přestože se ti lidé třeba na televizi nedívají. Znamená to, že by to lidé platili sami doma a podruhé by to za ně platil jejich zaměstnavatel. Všechno to jsou sporné momenty,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz poslanec a člen mediálního výboru za hnutí ANO Stanislav Berkovec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ani haléř.“ Záchrana Svobodné Evropy. Plán Fialovy vlády v ČR narazil

19:16 „Ani haléř.“ Záchrana Svobodné Evropy. Plán Fialovy vlády v ČR narazil

Americká vláda zastavuje financování Rádia Svobodná Evropa, které sídlí v Praze, s čímž se někteří č…